Většina dospělých chodí s chřipkou do práce. Nechtějí přijít o peníze

Zatímco děti chřipkovým onemocněním docela dobře odolávají, dospělí s nimi bojují i několik týdnů. Chodí totiž dál do zaměstnání, místo toho, aby se pořádně doma vyléčili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma, nachlazení, chřipka... | Foto: F. Tichý

„Mami, bolí mě v krku a je mi špatně.“ Takovou větu slýchají rodiče v těchto dnech od svých ratolestí poměrně často. Děti - ale na rozdíl od dospělých - zůstanou s chřipkou doma, což potvrzuje i učitelka jedné z českobudějovických základních škol Romana Hošková:

„Většina rodičů si dítě, pokud je nachlazené, nechává doma, aby se zbytečně nerozjela nemoc. Pomáhají babičky a dědečkové, takže pro nás nějaké velké nebezpečí chřipky tolik není.“

Mezi dospělými je nemocných daleko více. Zdravotní problémy totiž léčí takzvaně za pochodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přecházení chřipky natáčela redaktorka Jitka Cibulová

Z nevyléčených viróz a chřipek se pak často stanou zápaly plic nebo angíny. Takový průběh mělo i onemocnění středoškolské učitelky z Českých Budějovic Běly Kyselové:

„Já jsem začala marodit na Silvestra, projevilo se to napřed průjmy a zvracením, pak se to ustálilo. Po necelém týdnu jsem dostala velké teploty, nic nepomáhalo. Došla jsem si k paní doktorce, ta mě poslechla a řekla, že po 14 dnech nemoci to musíme zaléčit antibiotiky. Bohužel žádná nová změna, potácím se ze zaměstnání do postele.“

Důvody, proč dospělí chodí s kašlem, rýmou, bolestmi v krku a mnohdy i teplotou dál do zaměstnání, jsou různé. Nejčastěji nechtějí přijít o peníze a také zanedbat svoje pracovní povinnosti.

„Leden trávíme opravováním známek studentů, kteří mají známku nerozhodnou. Píšou se prověrky a také samozřejmě je v tom i finanční stránka, protože když si spočítám, kolik za týden marodění ztratím na svém platu, já žiji sama, tak je to pro mě velká zátěž. Myslím, že je to kolem třech tisíc za týden,“ vysvětluje učitelka Kyselová.

„Je to velký problém i v tom, že když se s dětmi stýkáte, tak je můžete nakazit. Snažím se sešity, které jindy kontroluji nebrat a nedívat se do nich a udržovat nějakou vzdálenost 2 až 2,5 metru, přesto kapénková nákaza funguje,“ dodává.

Na jihu Čech chřipkových onemocnění stále přibývá. Lékaři radí zůstat doma pod peřinou a pořádně se vypotit. Chřipky se tak zbavíte za kratší dobu. Váš organismus i lidé z vašeho okolí to ocení.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme