Většina kempů v Plzeňském kraji letos ubytování nezdraží. Často navíc připravují novinky

Zhruba 80 kempů v Plzeňském kraji vstoupilo do nové sezóny. I letos jim konkuruje relativně levná dovolená u moře. Provozovatelé kempů přiznávají, že ve snaze udržet hosty se musí hodně otáčet a hlavně dobře počítat. S velkými investicemi většinou vyčkávají, spíše se tak zaměřují na běžnou údržbu nebo rozšíření služeb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autocamping Annín; kemp; kempování; autokemp; dovolená

Autocamping Annín; kemp; kempování; autokemp; dovolená | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Šumavský Annín vznikl na břehu Otavy v roce 1961 jako vůbec první autocamping v Československu. Funguje dosud a v letošní sezóně si pro hosty připravil několik novinek.

„Dělali jsme víceméně drobné opravy, výměna nějakých lin, rekonstrukce sociálního zařízení na ostrůvku a trošku jsme vylepšili dětské hřiště, kde jsme připravili velkou trampolínu, nějaké houpačky, klouzačky a takové věci,“ vypočítává provozovatel Josef Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Lukáš Milota navštívil některé kempy v Plzeňském kraji

Rok od roku podle něj mírně klesá počet návštěvníků, ubývá zejména turistů z Nizozemí a z Německa. Čechů tedy jezdí více, většinou prý ale zůstávají jen tři nebo čtyři dny a pak jedou zase dál.

Šumavské kempy na Otavě musí obstát ve velké konkurenci. Jen v Anníně jsou dva, další stojí o kus dál v Novém Městečku, v Radešově nebo Rejštejně.

Do drobných oprav a úprav investoval i kemp Babylon na Domažlicku. „V části chatiček jsme dělali nové podlahy, zábradlíčka před chatami, verandy vybavujeme sezením, což tam nebylo, a samozřejmě se snažíme natírat chaty jak zvenku, tak zevnitř, aby to bylo pro klienty příjemné,“ upřesňuje provozovatelka Lucie Bradová.

Ceny většinou zůstanou stejné jako loni

Na úbytek hostů si tam prý v posledních letech rozhodně nestěžují. Naopak menší návštěvnost pociťuje například Kemp Keramika u přehrady Hracholusky u Plzně. Přichází proto s novinkou – lidé mohou využít takzvaný family camping.

„Jedná se o velké rodinné stany, které jsou plně vybaveny stejně jako chatky. To znamená standard, který tam je, jsou klasické velké postele, lednička, elektrická přípojka například na notebook nebo na mobilní telefon, kempingový set a vůbec standard nabízený běžně v chatkách,“ vysvětluje provozovatel Vladimír Čech.

Autocamping Annín; kemp; kempování; autokemp; dovolená | Foto: Lukáš Milota

S velkým problémem se roky potýká kemp Hnačov na Klatovsku. Rybník v areálu bývá už na počátku prázdnin nevhodný ke koupání a hostů ubývá. Obec, která kemp provozuje, nemá na vyčištění rybníka peníze, přesto se prý snaží situaci zlepšit.

„Ukázalo se, že za to může veliké množství fosforu, které se dostává do přítoku zřejmě v nějakých splaškových odpadních vodách. To znamená, že jsme nabídli svoji čistírnu odpadních vod všem, kteří by do povodí mohli nějaké vody ne vypouštět, ale mohly by se tam od nich dostávat. Nabídli jsme, aby si tam svoje jímky vyváželi, zkrátka aby se odpadu do vod dostávalo co nejmíň,“ říká starosta Jiří Šebesta.

Většina kempů v Plzeňském kraji udrží ceny za ubytování a služby na loňské úrovni. Pokud zdraží, tak maximálně o jednotky procent.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme