Většina lidí v Olomouckém kraji souhlasí s budováním domobrany

Obyvatelé Olomouckého kraje většinou souhlasí s budováním takzvané domobrany. Vyplývá to ze šetření společnosti ppm factum pro Český rozhlas. V některých obcích domobrana vznikla kvůli stoupajícímu napětí mezi většinovým obyvatelstvem a Romy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arionova kašna v Olomouci | Foto: Jan Sulovský

„V některých obcích Olomouckého kraje, jako jsou Dobromilice nebo Dřevnovice, dochází k budování domobran. Většina obyvatel, konkrétně 67 procent si myslí, že využívání domobrany k ochraně své a svého okolí je vlastně legitimní způsob,“ přiblížil spoluautor volebního modelu František Bartoš.

„Podle 40 procent lidí je to přístupné řešení a podle 27 procent je to naprosto správné řešení,“ upřesnil.

Specifické otázky kraje - Olomoucký kraj | Foto: ppm factum

Volební model ppf factum také ukazuje, že vítězem krajských voleb v Olomouckém regionu by se aktuálně stala sociální demokracie. Získala by 24,3 procenta hlasů.

Druhou ODS by nyní volilo 17,7 procenta voličů. Uspěla by i KSČM, TOP 09 a Starostové a také Nezávislí. Okolo 5procentní hranice se pohybuje i Koalice pro Olomoucký kraj a SPO-Zemanovci.

František Bartoš dodal, že podpora jednotlivých stranických kandidátů není moc vysoká. „Pohybuje se v rozmezí 6 až 14 procent. Nejvyšší podporu má Jiří Rozbořil z ČSSD, konkrétně 14 procent preferenčních hlasů, za ním je kandidátka ODS Markéta Záleská s 11 procenty preferenčních hlasů,“ přiblížil.

Preferovaný hejtman - Olomoucký kraj | Foto: ppm factum


Upozorňujeme, že volební model zachycuje momentální náladu voličů, do voleb se tyto údaje mohou ještě změnit.

Dotazování proběhlo od 15. do 24. září 2012 a velikost výběrového souboru čítala 1000 lidí. Respondenti byli vybráni kvótním výběrem.

Průzkum v Olomouckém kraji, který provedla ČT, ukazuje, že podle volebního modelu agentur SC&C a STEM/MARK by ČSSD volilo 27,5 procenta a komunisty 20,5 procenta lidí.

Předvolební speciál s Martinem Veselovským z Olomouckého kraje vysíláme dnes po 17. hodině na Radiožurnálu. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme