Většina sprejerů unikne bez trestu, policie objasní jen zlomek případů

V Teplicích policisté zadrželi dvaadvacetiletého sprejera. Podle kriminalistů popsal barvou odpadkové koše, poutače s programy kin a divadel a zastávku MHD. Sprejerství je podle zákona trestný čin, a tak – i když podle škody, kterou způsobil, by šlo jen o přestupek – čeká mladíka soud. V Ústeckém kraji loni policisté zaznamenali 146 trestných činů sprejerů. Dopadnout pachatele se jim však povede jen zřídka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lidé sprejují po zdi, která kdysi dělila východní a Západní Berlín

Mladí lidé sprejují po zdi, která kdysi dělila východní a Západní Berlín | Foto: Sára Rechtigová

„Jsou to ubozí lidi, kteří tohle dělají, a měli by být potrestáni,“ rozčiluje se starší paní z jednoho z nově opravených litoměřických paneláků. Někdo sprejem počmáral zadní vstupní dveře. „Je to tady nový, ale i kdyby to bylo starý, tak to je prostě hrozný,“ myslí si žena.

„Někdo se snaží, aby to tady bylo hezký, a druhý nám to zlikviduje... Vím, že tady chodí tady parta čtyř kluků, a bylo to přesně v době, kdy chodí do školy a ze školy. Zkrátka je to vandalismus,“ zlobí se předseda domovní samosprávy Alois Baláž.

Přehrát

00:00 / 00:00

příspěvek natočil redaktor Miroslav Zimmer

Stejně to vidí projektant Jiří Jarkovský. „Ničí to práci, kterou já připravím a kterou odvede stavební firma a investor zaplatí. A to přináší další náklady na čištění, opravu a tak dále,“ podotýká architekt.

I když připouští, že jsou některé plochy fádní betonové spojovací zdi, které si o výtvory sprejerů přímo říkají, měla by to prý být pouliční výtvarná dílka stříkaná se souhlasem vlastníků, nikoli čmáranice na fasádách.

„O tomto problému samozřejmě víme, z hlediska majetku města jsme ale nemuseli řešit žádné poškození majetku města," říká k tématu litoměřický starosta za ODS Ladislav Chlupáč.

Své zkušenosti se sprejery mají i litoměřičtí městští policisté. „Chytili jsme díky kamerovému systému dva, kteří malovali na mostu generála Chábery svodidla, byl to odkaz na nějaké internetové stránky, hlídka je zadržela a podle zákona je předala s podezřením na sprejerství Policii České republiky,“ přidává šéf městských strážníků Ivan Králik.

Státní policie v Litoměřicích loni řešila 11 případů sprejerství, letos k nim přibylo dalších pět. Pouze jeden z nich se podařilo objasnit.

„V rukou policistů skončili dva mladíci z Roudnicka ve věku 23 a 25 let. Postříkali různými barvami železniční vagon na roudnickém nádraží. Pro trestný čin poškození cizí věci jim hrozí až roční vězení,“ řekla za litoměřickou státní policii policistka Pavla Kofrová.

Podle policejních statistik celého Ústeckého kraje loni na tomto území policisté zaznamenali 146 trestných činů sprejerů, letos od začátku tohoto roku pak 30. Jako objasněné si mohou odškrtnout zatím jen čtyři.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme