Věznice v Jiřicích na Nymbursku pomáhá propuštěným trestancům s hledáním práce

Vybraní vězni z káznice v Jiřicích na Nymbursku mají už skoro rok větší šanci sehnat si po odpykání trestu práci. Pomáhá jim s tím projekt nazvaný Sociální a pracovní reintegrace odsouzených před propuštěním z výkonu trestu. Věznice na něm spolupracuje s několika partnery včetně zprostředkovatelské pracovní agentury.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni v Jiřicích na Nymbursku si krátí čas ve vězení studiem soukromého učiliště

Vězni v Jiřicích na Nymbursku si krátí čas ve vězení studiem soukromého učiliště | Foto: Radim Beznoska

Jiřímu Hrubému je čerstvě jednapadesát let. Ve vězení strávil tento muž celkem skoro polovinu svého života. Jak sám říká, vítězily u něj drobné krádeže.

„V práci jsem vydržel vždycky jenom chvíli a bylo pro mě snazší sehnat peníze nějakýma drobnýma krádežema,“ přiznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projekt v jiřické věznici se zajímal reportér Michal Trnka

Naposledy byl pan Jiří za mřížemi v káznici v Jiřicích na Nymbursku. Odtud odešel na svobodu začátkem ledna. Ještě ve vězení ale dostal šanci zapojit se do projektu s názvem Sociální a pracovní reintegrace odsouzených před propuštěním z výkonu trestu.

Projekt je financovaný z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a také ze státního rozpočtu České republiky. Jeho cílem je nabídnout vybraným vězňům program, který jim po propuštění na svobodu usnadní vstup na trh práce.

Jiřická věznice přitom úzce spolupracuje především s pracovní a zprostředkovatelkou agenturou DP WORK. Její ředitel Emil Dobaka říká, že s programem je nutné začít ještě za branami vězení, aby trestanci získali dovednosti a rady, jak se správně chovat na pracovním trhu.

„Součástí projektu je pracovní a personální diagnostika, poradenství, technické zaškolení a nabídka specializovaných kurzů pro zvýšení kvalifikace,“ upřesnil ředitel agentury.

Trestaní mají na úřadech práce jen malou šanci

Pokud jsou vězni úspěšní, mohou hned po propuštění dostat práci a začít si vydělávat vlastní peníze. To se poštěstilo i Jiřímu Hrubému, který našel zaměstnání v mladoboleslavské automobilce.

„V automobilce jsem zaměstnán jako operátor logistiky ve skladu. Je to motivací, protože ta práce je pro mě hodně důležitá, díky ní jsem začal žít jinačí život, než jsem žil doteď. Snažím se určitě neměnit,“ zdůrazňuje pan Jiří.

Projekt nabízející pomocnou ruku vězňům, běží od loňského roku. Jiřická věznice ho zatím hodnotí jako velmi úspěšný. Podle mluvčí Hany Prokopové se totiž běžně stává, že propuštění trestanci míří automaticky na úřady práce a legální obživu hledají jen s velkými obtížemi.

„Odchází se záznamem v rejstříku trestů, to znamená, že pracovní zařazení je pro něj velice omezené,“ potvrzuje Hana Prokopová.

Během dvou let by měl projekt pomoci s osvojením pracovních návyků a hledáním uplatnění na trhu práce celkem asi 180 lidem.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme