Věznice ve Stráži nabízí výrobní haly i levnou pracovní sílu. Firmy ale nemají zájem

Mají výrobní haly, lidi ochotné pracovat za málo peněz, a přesto marně shánějí firmu, která by měla zájem. V takové situaci je věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Společnost, která tam vyráběla elektroinstalaci do automobilů, z areálu odešla před třemi lety. Od té doby se do podnikání za vězeňskými zdmi nikdo nehrne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznice Praha Pankrác | Foto: Filip Jandourek

Věznice ve Stráži pod Ralskem je známá tím, že tam dojíždějí za prací i odsouzení z jiných věznic. V současnosti pracuje mimo její areál bezmála 200 vězňů, například ve firmách na montáž svítidel, ve sklárnách nebo ve společnosti na recyklaci elektrospotřebičů.

„Tady do roku 2011 byla firma, která zaměstnávala odsouzené na tři pracovní směny," ukazuje mluvčí věznice Martina Krutinová objekt uvnitř areálu, ve kterém by vedení chtělo zaměstnávat odsouzené. Bývalá výrobní hala je v prvním patře, uvnitř to skutečně vypadá jako někde v továrně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve věznici ve Stráži pod Dalekem natáčel reportér Tomáš Mařas

„Plat odsouzeného se pohybuje od 4500 do 9000 hrubého. Další výhodou například je, že pokud odsouzený onemocní, nahradíme ho dalším odsouzeným. Nulovou nemocnost a dovolenou zaměstnavatel platit nemusí," vypočítává Krutinová výhody pro potenciální zájemce.

Podle vedoucího oddělení zaměstnávání odsouzených osob Josefa Bartoše se ale zatím nepodařilo sehnat firmu, která by měla zájem za zdmi věznice opět podnikat.

„My jsme objeli od ledna dosud asi 200 firem a zájem není. Důvod je většinou ten, že jim zatím výroba stačí, nechtějí se rozšiřovat, zaměstnávají vlastní zaměstnance a nemají chuť otevřít další výrobní prostory," říká Bartoš.

„Dalším kritériem, které možná odrazuje zaměstnavatele, je to, že odsouzení mohou vykonávat pouze lehčí manuální práce. Nic specifického jim nelze zadat," doplňuje mluvčí věznice ve Stráži pod Ralskem Martina Krutinová.

A jaké jsou zkušenosti s hlídáním odsouzených v rámci pracovního procesu, popsal zástupce vedoucího výkonu trestu Michal Vinš. „Vězni se chovají většinou slušně. Pokud je nějaký incident s odsouzeným, tak si to vyřídíme ve své vlastní kompetenci výkonu trestu, že bude za to nějak potrestán. Vlastně příslušník supluje dalšího mistra."

Práce vězňů je dobrovolná. Motivující je nejen možnost vydělat si peníze, které se jim částečně ukládají, ale i přihlédnutí k práci při žádosti o podmínečné propuštění.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme