Věznici v Drahonicích chce stát zrušit. Lidé se bojí nezaměstnanosti i růstu kriminality

Věznice v Drahonicích na Lounsku je po novoroční prezidentské amnestii poloprázdná. Stát se proto rozhodl, že nápravné zařízení od května zruší a vězně přemístí do okolních věznic. To se však nelíbí tamním obyvatelům. Řada z nich našla ve věznici práci, za kterou teď v lepším případě budou muset dojíždět, nebo ji nenajdou vůbec.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční amnestie (ilustrační foto)

Novoroční amnestie (ilustrační foto) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Drahonice navštívil náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák, který vedení obce nastínil, jaký bude další osud objektu, i jak rychle vězni zařízení opustí.

Vedení Lubence, pod které Drahonice spadají, chce také vedení vězeňské služby informovat o tom, jaký bude mít zrušení věznice na život v obci dopad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák

Lidé z Drahonic, vesničky s několika stovkami obyvatel, nejsou ze zavření věznice příliš nadšeni. Proti se vyslovili i starostové dalších obcí v okolí.

Obávají se, že na Podbořansku neseženou lidé zaměstnání a že skončí na úřadu práce. Bojí se také toho, co vznikne v objektech věznice. Mají strach, aby je stát neprodal někomu, kdo z nich udělá třeba velkou ubytovnu pro nepřizpůsobivé.

„Dozorci se někam přemístí, ale zůstanou nám tady kuchařky, zůstane tady pomocný personál, který tady dělal údržbu, a tak dále. Ti se na trhu práce těžko umisťují,“ vysvětluje starosta Lubence Bohumil Peterka za nezávislé.

„Druhá věc zase je, že nám vězňové pomáhali, když byly různé kalamity. Ať sněhová, vichřice, bylo potřeba uklízet. A pak co s tím areálem bude. Opustí se to, hned se to začne rabovat. Je tady spousta železa,“ dodává.

„Drtivá většina zaměstnanců v přímém výkonu služby, což jsou všichni příslušníci, vychovatelé, speciální pedagogové, psychologové, sociální pracovníci – o práci nepřijde,“ ubezpečuje Daniel Volák a vysvětluje:

„Bude jim nabídnuta práce v nejbližších věznicích. Například v dojezdové vzdálenosti do 20 kilometrů jsou dvě věznice a v dojezdové vzdálenosti do 70 kilometrů jsou další tři věznice. Navíc všechny výluhové nároky, jako jsou zvláštní příplatky, osobní ohodnocení, jim budou výjimečně přiznány do nového zaměstnání, ač se to v praxi takto neděje.“

Nedostatek míst ve věznicích prý nehrozí

Volák se neobává ani toho, že se recidivisté propuštění na základě amnestie za mříže zase vrátí a pak bude naopak problém, kam je umístit, když jsou věznice uzavírány.

„Co se týká dynamiky naplňování věznic v dalším období, je třeba si uvědomit, že od prosince loňského roku platí novela trestního zákoníku a trestního řádu, kdy byly sníženy trestní sazby o rok u trestných činů zanedbání povinné výživy a maření výkonu úředního rozhodnutí,“ říká Volák a dodává:

„To byla valná většina z odsouzených a propouštěných amnestovaných, kteří byli vězni v dohledu a především v dozoru. Dynamika jejich návratu do vězení by neměla probíhat tak rychle.“

Kromě rušení nechalo ministerstvo spravedlnosti některé věznice takzvěna dočasně zapečetit, třeba ve Velkých Přílepech u Prahy nebo v Poštorné u Břeclavi.

Jan Beneš, Veronika Sedláčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme