Věznici ve Světlé nad Sázavou opustily díky amnestii další desítky žen

Před věznicí ve Světlé nad Sázavou bylo mimo dosah kamer hlídajících areál opět hodně rušno. Srotili se tam příbuzní odsouzených a čekali a čekali, až se shledají se svými blízkými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouhé čekání před věznicí ve Světlé nad Sázavou | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Také druhý den propouštění je na parkovišti u věznice mohutný hlahol. A to hlavně od velmi rozvětvené rodiny Pilárovy ze Znojma. „Čekáme tady na Ilonu Pilárovou, už dva dny. Mrznu tady s děckama.“

A přidávají se další členové rodiny, například Martin Bihári: „Čekáme na sestřenici Ilonku, tady bratranec přijel až z Anglie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O propouštění z věznice ve Světlé nad Sázavou informuje Hana Mikulincová

Odsouzené měl podle informací od její rodiny vypršet trest v dubnu. Díky prezidentské amnestii dostane 100 dní svobody navíc. A za co se dostala za mříže? „Za čórky. Například když něco v obchodě lapnou, třeba já nevím nějaké maso, prášek na praní,“ odpovídá Martin Bihári.

Rozvětvená rodina si na svou členku musela ještě hodně dlouho počkat. Mezitím se na svobodu dostala šestinásobná matka Iva z Ústí nad Labem. Nebýt amnestie, z věznice by vyšla až za půl roku. „Už bych to měla za pár…, ale i tak jsem ráda,“ říká.

Příbuzní vězenkyň většinou říkají, že seděly nevinně. To tvrdí i Roman Stojka. Ten si nejprve vyzvedl bratra propuštěného z věznice v Kuřimi a potom přijel do Světlé vyzvednout své dvě sestry a také družku. „Seděla nevinně. Neudělala to a ten pán na ni shodil, co v životě neudělala,“ hájí svou družku.

Věznice funguje ve Světlé nad Sázavou už třináctý rok. Koncem loňského roku v ní bylo 760 vězenkyň. Na svobodu jich v těchto dnech vyjde 340.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme