Více než 50 škol na Ústecku čeká kontrola kvůli azbestu

Hygienici v Ústeckém kraji prověří školy, ve kterých by mohl hrozit výskyt nebezpečného azbestu. Seznam hygienici dostali dnes a v nejbližší době objednají měření. Česká školní inspekce totiž informovala, že až pětina škol stavěných v 70. a 80. letech z takzvaných boletických panelů je v Ústeckém kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelé z jihlavské Základní školy Jungmannova dnes stávkovali. Až do devíti hodin zůstaly proto třídy prázdné.

Učitelé z jihlavské Základní školy Jungmannova dnes stávkovali. Až do devíti hodin zůstaly proto třídy prázdné. | Foto: Lucie Maxová

Podle odborníků se azbest z boletických panelů, který podporuje vznik rakoviny, může uvolňovat při nešetrných zásazích, třeba při necitlivé výměně oken nebo zateplování budovy. Tento názor potvrdil i krajský hygienik Josef Trmal. Proto se hygienici zaměří na opravované školy.

„Máme seznam padesáti šesti škol v kraji, u kterých v osmatřiceti případech byla provedena rekonstrukce. Čili tam je potřeba se podívat, jaké materiály tam byl použity. Pokud zjistíme, že šlo o materiály, které by uvolňovaly azbest, tak si samozřejmě budeme muset smluvně zajistit vyšetření,“ vysvětlil.

Protože jde o základní a mateřské školy, náhradu za zamořený objekt by musel zajistit zřizovatel, většinou jsou to města.

Dagmar Cestrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme