Více než třetina účastníků zářijové e-aukce energií v Liberci zatím dodavatele nezměnila

Více než jedna třetina účastníků loňské zářijové elektronické aukce energií stále nepřešla k vysoutěženému levnějšímu dodavateli, firmě XEnergie. Většina z nich doposud odebírala elektřinu od ČEZu, ten ale u řady domácností trvá na dodržení standardní tříměsíční výpovědní doby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úsporná žárovka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Někteří účastníci si přitom mysleli, že levnější elektřinu budou odebírat už od listopadu, maximálně o měsíc později. „Na sto procent, že to bude od 1. prosince,“ konstatoval jeden z 1500 účastníků elektronické aukce v Liberci.

Už tehdy při zářijové e-aukci měli lidé zmatek v tom, kdy budou vlastně elektřinu levnější o vysoutěžených 29 procent odebírat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Ivana Bernáthová

„Ve chvíli, kdy jste si vy dal výpověď, tak tam je jasný termín, od kdy můžete odebírat tu levnější energii, jestli jste si to zařídil sám. V případě že ne, tak vlastně ten dodavatel, který vyhraje, za vás tu výpověď zařídí. Ale musí respektovat lhůty, které tam jsou,“ informoval účastníka e-aukce její organizátor Radek Drmota z firmy A-Tender.

Už tehdy mu bylo jasné, že přechod k novému dodavateli, firmě XEnergie nebude hromadný. Záleželo podle něj hodně na tom, jaké měli účastníci aukce smlouvy s dosavadním dodavatelem a kdy se dostavili k podepsání smluv.

Tříměsíční výpověď

Někteří účastníci si mysleli, že za měsíc od podané výpovědi budou u levnějšího dodavatele.

Většina lidí doposud odebírala elektřinu od ČEZu, ten však umožnil rychlý přechod k novému dodavateli jen těm účastníkům e-aukce, kterým ČEZ v poslední době zdražil poplatek za odběrné místo, například majitelům rekreačních objektů s malým odběrem elektřiny. U ostatních domácností platí podle mluvčí ČEZu Soňy Holinegrové ze zákona standardní tříměsíční výpověď.

„Neboť těmto zákazníkům jsme cenu dodávky elektřiny nezvýšili, ale naopak od 1. ledna jsme všem zákazníkům cenu o 15 procent snížili,“ řekla.

Náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc ze sdružení Liberec občanům, který se v podpoře e-aukce angažoval a sám už levnější energii odebírá, protože vypověděl smlouvu už před aukcí, radí trpělivost.

„Tak já chápu toho starého i toho nového dodavatele, protože je to v topné sezoně, protože každá megawatthodina, která je dražší, se tomu starému dodavateli započítá k dobru,“ uvedl Šolc.

Retenční dopis

ČEZ poslal účastníkům, kteří podali výpověď, takzvaný retenční dopis. Někteří se domnívali, že je skrytě nabádá ke zrušení výpovědi. Soňa Holingerová to ovšem odmítá.

„To, že jim třeba přichází takzvaný retenční dopis, kdy je tedy informujeme, že jsme dostali výpověď od jejich nového dodavatele za ně, je taková pojistka, kdy si výpověď ověřujeme, protože se samozřejmě setkáváme i s některými nekalými praktikami,“ uvedla Holingerová.

Podle Radka Drmoty z A-Tendru byl konec roku kvůli zmatkům s lhůtami výpovědí pro všechny aktéry e-aukce náročný. Nicméně teď, kdy Energetický regulační úřad a Operátor trhu s elektřinou dali zelenou novému dodavateli, se převody daly do rychlejšího pohybu.

„Tady vznikla mimořádná situace, protože vlastně dominantní dodavatel měnil své obchodní podmínky. Většina zákazníků byla převzata a u některých, to se řeší případ od případu, dochází k postupnému převodu,“ řekl Drmota.

Pro řadu lidí totiž znamená levnější energie významnou úsporu. Například pro seniorku, která se e-aukce zúčastnila s manželem Theodorem. „S jedenáctitisícovým důchodem když platíte SIPO osm tisíc, tak to je moc,“ podotkla.

Ušetřit třetinu za energie podle ní znamená, že se tak nemusí honit za každou slevovou akcí v obchodech.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme