VIDEO: Lyže po babičce, kostým po pradědovi. Krakonošovi lyžníci vyrazili na svah

Pomezní Boudy v Krkonoších dnes hostí lyžařské závody. Místo lyžařů v upnutých kombinézách a s nejmodernějším vybavením se ale po sjezdovce prohání lidé v beranicích, sakách a podkolenkách. Na jejich nohou byste jen těžko hledali plastové přeskáče. Na Pomezních Boudách je totiž další ročník závodu Krakonošovi lyžníci, který připomíná počátky lyžování v nejvyšších českých horách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krakonošovi lyžníci v historických kostýmech | Foto: Martin Pařízek

Sjezdovka na Pomezních Boudách v Krkonoších nedaleko polských hranic nabízí pravé zimní počasí. Fouká silný vítr, je mlha, viditelnost zhruba 50 metrů.

„Připravujeme se na start. Nahoře budeme na saních, na lyžích. Beru dvoje lyže – dceři a sobě,“ popisuje jeden ze skiáků, jak se kdysi nejen v Krkonoších lyžařům říkalo, Leoš Rydval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Krakonošovy lyžníky se byl podívat také redaktor Ondřej Vaňura

Lyže, které drží, pocházejí z roku 1940, prý jsou ještě po babičce. A tak bude potřeba je také pořádně voskovat. „Mám svíčku,“ potvrzuje Rydval, který má na sobě také kostým po pradědovi.

Simona Skočdopolová, vedoucí závodu Krakonošovi lyžníci, upřesňuje, že na start se postavilo celkem 12 závodníků v kategorii lyže a 12 pak v kategorii saně. „Někdo přijel i z Prahy, takže určitě ne jen místní,“ doplňuje.

Závodníci se podle času z kvalifikace řadí do vyřazovacího závodu v paralelním slalomu. „Nejdůležitější ale je se sejít v kostýmech a podívat se na historické lyže,“ dodává Skočdopolová.

ČRo, Ondřej Vaňura, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme