Vietnamsko-česká drogová liga chce Vietnamcům zamezit v pěstování konopí

V Česku žije přes 60 tisíc Vietnamců. Policie v loňském roce řešila téměř tři tisíce drogových deliktů, z toho více než devíti procenty se na nich podíleli právě Vietnamci. Jen v Libereckém kraji letos policisté objevili osm velkopěstíren konopí. V souvislosti s drogovými delikty stíhají sedm cizinců. V reakci na zhoršující se situaci v této oblasti vznikla Vietnamsko-česká drogová liga. Chce pomocí osvěty, anonymní nahlašovací linky a dohody s Vietnamem o předání odsouzených zamezit Vietnamcům v pěstování konopí a vyvrátit představy rychlého zisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8)

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8) | Foto: Policie ČR

Velkým problémem podle Miloše Kusého z Vietnamsko-české společnosti je, že obyvatelé vietnamské národnosti vnímají výrobu a prodej drog jako jakýkoli jiný obchod. „Jejich produkce takzvaných velkopěstíren je tak veliká, že činí už 60 nebo 70 procent všech vyrobených drog," říká.

Dalším velkým problémem je, že hodně obyvatel vietnamské národnosti páchá drogovou trestnou činnost z nevědomosti. „Kolikrát ani nevědí, že to je trestné. Staví se k tomu tak, že pěstují jakékoli jiné květiny. Mafie, která tyto věci ovládá, je drží v nevědomosti, aby pro ně pracovali, a mají za to naprosto minimální zisk. Kolikrát jsou drženi v prostorách pěstíren a pomalu ani nevychází ven," tvrdí speciální pedagog Jiří Pilař.

Přehrát

00:00 / 00:00

O drogové kriminalitě páchané v Česku vietnamskou komunitou natáčela Eva Malá

Takovou zkušenost má i liberecký kriminalista Vladimír Lukášek. Většinou se do pěstírny nasadí takzvaný zahradník, který se nevyzná v prostředí ani zákonech. Jeho jediným úkolem je starost o rostliny. „On pro ně pěstuje drogu, potom ji sklízí, pak dochází k sušení a k prodeji potom dochází dalšími strukturami té skupiny," popisuje.

V Libereckém kraji v letošním roce do konce října kriminalisté objasnili 17 případů výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a jedy. Odhalili také 8 pěstíren konopí. V souvislosti s tím stíhají 25 lidí, z toho sedm cizinců.

„Poslední případ se stal v Semilech. Je to klasický případ pěstování konopí kriminálně závadovou skupinou Vietnamců, kdy si pronajmou objekt. Majitel si myslí, že to bude nějaký sklad sportovního oblečení. Pěstírna měla přes tisíc rostlin konopí, což už považujeme za velkou pěstírnu," dodává Lukášek.

Pan Nguyen Huu Kien v Liberci pracuje jako překladatel u soudu. Podle něj se většina lidí z jeho komunity živí poctivou prací. Ti, co v Česku zakládají pěstírny konopí, prý přichází odjinud. „Většinou to jsou Vietnamci, kteří žijí někde jinde. Třeba i z jiných krajů. Pokazili jméno vietnamské komunity tady v Liberci," stěžuje si.

Odsouzení by si mohli trest odpykat ve Vietnamu

Zamezit drogové kriminalitě se Vietnamsko-česká protidrogová liga snaží osvětou, ale i zřízením anonymní nahlašovací linky. „Sešlo se nám okolo 30 podnětů, zhruba šest jich bylo vyhodnoceno jako relevantní. V různých částech republiky došlo k odhalení jak velkoobjemových pěstíren marihuany, tak velkoobjemových varen pervitinu,“ upřesňuje ředitel Národní protidrogové centrály Policie ČR Jakub Frydrych.

V blízké době se navíc rýsuje dohoda mezi Českem a Vietnamskou socialistickou republikou o předání odsouzených za drogovou kriminalitu do Vietnamu. „Tak luxusní podmínky, jako jsou v našich vězeních, málokdy zažívají. Někteří se i těší, protože budou mít komfort bez ničeho. Ale naopak se obávají velmi náročného vězeňského systému ve Vietnamu, kde všichni musí tvrdě pracovat a vrátit své vlasti to, jak ji poškodili,“ dodává Miloš Kusý.

V současné době za drogovou kriminalitu hrozí až 18 let vězení. Obyvatelům vietnamské národnosti navíc vyhoštění.

Eva Malá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme