Vítejte v Blahónii. Studenti tu na vlastní kůži zkoušejí, jaké je to žít v totalitě

Několik stovek mladých lidí z Jindřichova Hradce, Českých Budějovic, Prahy, Brna, Plzně a řady dalších měst pozná, jaké to je žít v totalitě. V sobotu odstartovala třítýdenní hra s názvem Velký Bratr. Pro hráče ji připravila skupina studentů, kteří se sdružují kolem jindřichohradeckého projektu STOP TIME.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rekonstrukce podoby státní hranice s imperialistickým Německem

rekonstrukce podoby státní hranice s imperialistickým Německem | Foto: Jan Rosenauer

„Od doby, kdy se do čela Strany dostal Velký Bratr, jsou všichni obyvatelé Blahónie šťastni, všude je blahobyt, kriminalita neexistuje a nikdo se netrápí. Anebo je to pouze iluze způsobená Euforínem, který je přidáván do všeho cukru a ve skutečnosti ulicemi zmítá neklid a odboj má pravdu?“ stojí v popisu hry.

Obyvatelé Blahónie se probouzejí do ponurého dne. Vše je šedivé, nábytek pokrývají pavučiny. Stačí si ale dát kostku cukru a svět kolem zalije slunce a naplní barvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladí lidé z celé republiky si vyzkouší život v totalitě. Hru Velký Bratr na motivy románu 1984 George Orwella pro ně vymysleli studenti z Jindřichova Hradce

„Krásné dobré ráno, posloucháte Velkého bratra. Zůstaňte s námi,“ uvádí trailer hráče do hry. Autoři ji vytvořili na motivy románu 1984 George Orwella.

„Hráči jsou rozděleni na dvě frakce. Jedna frakce je Strana, která ovládá celou zemi a vládne v ní takzvaný Velký Bratr, druhá frakce je odboj, který je veden šedým lišákem. Ten se zase snaží svrhnout stranu. Cílem je pro jednotlivé hráče přežít, globálním cílem je, aby vyhrála frakce, pro kterou zrovna hrají,“ vysvětluje autor hry Tomáš Kocmánek.

Život v Blahónii má svá pravidla a zákony, kterými se hráči musí řídit. Patří mezi ně například povinná rozcvička.

„Nejdůležitější a nejviditelnější jsou zákony ohledně barvy oblečení, kdy máme zákaz nosit čtyři a více barev oblečení. Každý den strana určuje, jaká je barva dne a každý den hráči musí mít kus oblečení v této barvě,“ říká Kocmánek.

Orwellovo 1984 jde na odbyt jako nikdy před tím. Lidé si ho pojí s Trumpem

Číst článek

Z původní zábavy se na konci hráči dočkají udávání, cenzury i paranoie, potvrzuje gymnazista Adam, který se hry Velký Bratr zúčastnil už v loňském roce.

„Nikdy nevíte, kdy na vás může vyskočit. Proto jsme se vždycky drželi ve skupince minimálně tří až čtyř lidí, abychom měli imunitu a nikdo nás nemohl zabít. Vážně to takhle funguje, atmosféra tam je,“ popisuje.

Hra tak jejím účastníkům realisticky nastíní pocit z totality. Zároveň chtějí její autoři upozornit na to, že demokracie není samozřejmostí a s informacemi je možné manipulovat.

„Určitě tam chceme hodně upozornit na úpravu informací, falešné zprávy, různé propagandistické zprávy. Jmenoval bych třeba americké volby v loňském roce, kde právě falešné a poplašné zprávy udělaly velkou roli právě ve výsledku voleb,“ dodává Tomáš Kocmánek.

Lucie Suchánková Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme