Vítr a sníh znovu komplikovaly dopravu, na pěti místech vyhlásili kalamitní stav

Desítky silnic v Česku jsou kvůli sněhu stále uzavřeny. Kalamitní stav trvá na pěti místech, včetně celého kraje Vysočina, kde řidičům kamionů i aut pomáhá i speciální vyprošťovací tank. Kvůli sněhu jsou uzavřené také horské silnice na Jablonecku, Semilsku i Českolipsku. Kamiony nesmějí na silnici z Turnova do Harrachova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona kamionů stála u Návsí na silnici z Českého Těšína do Mostů u Jablunkova | Zdroj: ČTK

Uklidit sníh ze všech silnic v Libereckém kraji se za celý den nepodařilo. Uzavřeny zůstávají cestyv horských oblastech Jablonecka a Semilska.

V Jablonci nad Nisou řídí odklízení sněhu krizový štáb, technické služby totiž přestaly stíhat stanovené lhůty pro úklid. Snaží se udržet průjezdné alespoň hlavní tahy, které jsou lemovány vysokými sněhovými bariérami. Problém je to například ve frekventované ulici Generála Mrázka u okresního soudu, kde pluhům vadila zaparkovaná auta.

Místostarosta Jablonce přiznal, že potíže jsou také s úklidem chodníků a silnice třetích tříd jsou průjezdné často jen v jednom směru. Radnice také vypnula všechny parkovací automaty, parkoviště by nyní měla fungovat jako záchytná a jsou až do odvolání zdarma.

Za uvízlé kamiony nemohou řidiči, ale špatné silnice, tvrdí dopravci

Číst článek

Podařilo se vyprostit kamiony ve stoupání před Kořenovem, hraniční přechod v Harrachově má ale být pro kamiony neprůjezdný až do pátku. Podle dopravní policie ho poté chtějí pro nákladní dopravu uzavřít Poláci, protože se v Jakuszycích koná Světový pohár v běhu na lyžích. Nedá se projet ani po silnici I/11 přes Suchý vrch, objížďka vede přes Lanškroun nebo Králíky.

Kalamitní stav stále hlásí také Svitavsko. Silničáři dočišťují silnici I/35, která je už průjezdná. Řidiči však musí počítat s tím, že nebudou moci jet více než zhruba 40kilometrovou rychlostí. Mnohé silnice druhé a třetí třídy jsou stále nesjízdné – například z Rudné do Křenova či mezi Rohoznou a Radiměří.

V Jablonci nad Nisou vyhlásili kvůli sněhu první kalamitní stupeň | Foto: ČTK

Řidiči kamionů přesto vjížděli i na úseky, kde bylo jasné, že je nevyjedou. Už od ranních hodin se tak na silnici I/35 tvořily kolony a nakonec se provoz zcela zastavil. Silnice od Moravské Třebové až za Litomyšl byla neprůjezdná. Silničáři i policisté byli v pohotovosti a dělali maximum, přesto se frekventovanou silnici podařilo zprovoznit až kolem 15. hodiny.

Večer se znovu začaly tvořit sněhové jazyky, problémy začínají být na poličském kopci mezi Svitavami a Poličkou, kde fouká silný vítr a tvoří se jazyky. Některé silnice druhých a třetích tříd zůstávají neprůjezdné.

Kolem páté hodiny odpoledne se silničářům podařilo s frézou dostat do Petrušova u Moravské Třebové. Nadále neprůjezdný je však úsek Mladějov – Trpík nebo Jaroměřice – Uhřice. Kalamitní stav na Svitavsku potrvá až do pátečního rána.

Na Vysočině pomáhá vyprošťovat uvízlé kamiony speciální technika, na Ždársku bude zítra zasahovat i tank. Nejhorší situace je na silnici I/38 z Jihlavy do Znojma, která je až po Stonařov a v okolí Želetavy neprůjezdná kvůli vyprošťování kamionů. Naopak v úseku z Havlíčkova Brodu do Jihlavy je silnice I/38 průjezdná i pro nákladní auta.

Na Vysočině uvízly ve sněhu stovky kamionů, s vyprošťováním pomůže i tank

Číst článek

Dálnici D5 z Rozvadova do Prahy se po nehodě kamionu na 100. kilometru u Heřmanovy Huti už podařilo zprůjezdnit. Asi kilometrová kolona brzdí řidiče na začátku dálnice D5 na výjezdu z Prahy.

Problémy jsou kvůli sněhu a nehodám i na dalších komunikacích, například silnice I/16 mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví je průjezdná jen kyvadlově kvůli nehodě kamionu před Mělnickým Vtelnem. Další nehoda brzdí provoz na silnici I/4 u Milína, i tam se jezdí kyvadlově a směrem na Prahu se tvoří kolona.

Postupně se silničářům daří obnovovat dopravu na silnicích na střední Moravě. Na Prostějovsku je neprůjezdných už jen několik cest – z Protivanova na Boskovice, v okolí obce Niva k hranicím okresu i ve směru na Drahany, a také cesta z Březska do Hvozdu. Silnice jsou většinou protažené, ale někde se pod sněhem skrývá led a kvůli silnému větru silničáři doporučují nevyjíždět.

Dopravu na Moravě a ve Slezsku ochromily přívaly sněhu a uvízlé kamiony

Číst článek

Dopravu v Česku dál komplikuje sníh, blokuje silnice i železnice

Lenka Šumová, Tomáš Minarčík, Mirko Kašpar, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme