Vítr v Česku slábne, čerstvý sníh na horách vylepšil podmínky pro lyžaře

Na řadě míst Česka i dnes bojovali silničáři s přívaly sněhu a silným větrem. Ten už by podle předpovědí meteorologů měl slábnout. Sněžení zlepšilo horské podmínky pro lyžaře i běžkaře, stále ale platí třetí lavinový stupeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše v zimě | Foto: Jan Rosenauer

Situace se uklidňuje. Vítr na horách slábne, nárazy už nejsou tak silné jako například ještě odpoledne, kdy na hřebenech Krkonoš foukalo i rychlostí 80 kilometrů za hodinu.

Přestalo také sněžit. Další srážky na horách meteorologové čekají už zítra, kdy by mohlo napadnout dalších 10 centimetrů sněhu.

Silničáři stále vyjíždějí do terénu a pluhují horské úseky. V Orlických horách vyjeli také na místa, kde by mohly cesty namrzat.

„Chemicky udržované silnice jsou téměř holé. Teď nám klesá teplota, takže musíme chemický posyp preventivně obnovit. Pokud jde o inertně udržované silnice, tak je tam tenká vrstva ujetého sněhu, někde je to místy rozbředlý. Na několika místech se tvoří sněhové jazyky, ale jenom slabé, takže s tím nejsou žádné problémy. Všechno je průjezdný, sjízdný,“ potvrzuje dispečer silničářů v Rokytnici v Orlických horách Václav Kubíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Jeseníkách mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu náčelník Horské služby Jeseníky Klimeš

Ke slovu se na některých místech na severovýchodě Čech dnes přišly i frézy, které rozšiřovaly profily vozovek.

Řada lidí se chystá na víkend za lyžováním do hor. Sněžení v Orlických horách, v Krkonoších i v Jeseníkách situaci na sjezdovkách velmi pomohlo. Podmínky v areálech i pro běžkaře se výrazně vylepšily, a tak se dá čekat velká návštěvnost.

Podle vlekařů jsou teď na svazích jedny z nejlepších podmínek letošní zimy. Parkoviště jsou propluhovaná a cesty do středisek bez problémů průjezdné.

„Nejvíce máme v oblasti Pradědu, v oblasti Ovčárny. Tam je kolem 130 centimetrů přírodního sněhu. Samozřejmě jsou místa, kde toho sněhu je daleko více. To bylo způsobeno tím silným větrem a sněžením, když se to takhle ukládalo v návětrných svazích, takže jsou místa, kde je pokrývka i dva metry,“ říká náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš a dodává:

Vichřice stále bičuje hřebeny Krkonoš, hrozí i laviny

Číst článek

„Všechny areály budou v provozu, budou připraveny na nápor lyžařů. Ta sněhová pokrývka teď opravdu ty podmínky velice zlepšila.“

Běžkařům Klimeš doporučuje pohybovat se jen na strojově upravených a známých trasách: „Vzhledem k lavinovému nebezpečí a množství čerstvého sněhu nedoporučujeme pohyb ve volném terénu mimo turisticky značené cesty a mimo hlavní hřebenové tratě, které jsou vyznačeny tyčovým značením, aby nedošlo k nějakému sesuvu toho sněhu v těch prudších partiích.“

Intenzivní sněžení přineslo do hor také zvýšené riziko sesuvu lavin. V Jeseníkách a Krkonoších musela horská služba vyhlásit už třetí lavinový stupeň z pěti.

„Dnes ráno jsme vyhlásili 3. stupeň, což je nebezpečí značné – je to z pěti bodové škály. Bylo to z důvodu toho, že za posledních 24 hodin napadlo zhruba 30 až 50 centimetrů nového prachového sněhu, takže v těch známých lokalitách v Jeseníkách hrozí uvolnění masy sněhu,“ vysvětluje Klimeš.

Česko bičuje silný vítr, na horách hrozí laviny

Číst článek

„Ty nejhlavnější lokality jsou Velký Kotel, Sviní žleb, v oblasti Červené hory takzvaná Sněžná kotlina a v oblasti Kralického Sněžníku je to žleb od pramene Moravy dolů,“ upřesňuje.

„Počasí na horách se už trošičku umoudřilo oproti včerejšku, v tuto chvíli začíná mrznout, jsou teploty kolem minus 3-4 stupňů pod nulou, drobně sněží, fouká takový čerstvý vítr. Všechny areály jsou víceméně v provozu, nebo se připravují na víkend, takže by to mělo být už trošičku lepší než v minulých dnech,“ soudí Klimeš.

Větrný první lednový týden

Orkán Andrea způsobil stovky škod za dohromady miliony korun. Sever republiky zasáhl ve čtvrtek a v noci na pátek. Tuzemské pojišťovny řešily většinou poničené střechy. Zatím je to ale zřejmě jen zlomek skutečných škod.

Uzavřeno zůstalo i několik silnic například na Liberecku, Ústecku nebo Karlovarsku. Popadané stromy zablokovaly několik regionálních železničních tratí.

Také víkend má být větrný, a tak pojišťovny předpokládají, že další vlna zákazníků se na ně obrátí po neděli.

Martin Dorazín, Matěj Skalický, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme