Vitríny berounského muzea zaplnili trilobiti z unikátních sbírek

V berounském Muzeu Českého krasu otevřou výstavu s řadou unikátních zkamenělin. Přestože jde o nálezy amatérů, mají exponáty hodnotu mnoha desítek milionů korun. Vystavují se tu totiž kousky, které jinde v Evropě neuvidíte - třeba ostnokožci, což jsou předchůdci dnešních sasanek nebo lilijců. A protože v Česku je hledačů zkamenělin opravdu hodně, dá se čekat, že výstava bude mít značný úspěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava v Berounském muzeum Českého krasu

Výstava v Berounském muzeum Českého krasu | Foto: Petr Kološ

Výstava je v prvním patře Jenštejnského domu na berounském Husově náměstí. „Tohle je z výkopu, z dálnice, která už dneska stojí, a dávno se tam už nemůže sbírat,“ říká u první vitríny kurátor Štěpán Rak.

Na výstavě jsou exponáty v Evropě jinde nenalezené - a to i proto, že lokality, kde by se něco podobného dalo znovu najít, už neexistují - jsou na nich dálnice nebo třeba domy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní výstavu se zajímal redaktor Petr Kološ

Některé z návštěvníků určitě výstava inspiruje k tomu, aby sami začali něco podobného hledat. „Spousta lokalit, které jsou dávno zprofanované, dávno v literatuře popisované, desítky let, dodnes nabízejí obrovské množství nálezů. Jde jenom o trpělivost a štěstí,“ pokračuje Rak.

Na Berounsku by noví hledači zkamenělin mohli vyrazit do lomů u Koněprus. Dalšími bohatými nalezišti jsou Plešivec, Homolák, lom Kosov. „Kromě toho třeba lokalita u Jinců, kam letos v květnu vedeme i exkurzi,“ doplňuje Rak.

Když tomuto koníčku propadnete, může se vám podařit i unikátní nález. Důkazem jsou exponáty ve vitrínách.

„Jeden kolega chodil pravidelně za svůj dům, kde se stavělo, a nacházel zkameněliny ostnokožců, což jsou dnešní sasanky. Teprve z literatury zjistil, že podobné nálezy pocházejí z jediného místa na světě – a to ze Severní Ameriky. V Čechách nic podobného nikdy nalezeno nebylo. Teď pracuje s největšími odborníky na zpracování a popisu,“ říká kurátor.

Tyto unikátní zkameněliny mají podle něj i vysokou finanční hodnotu. „Každý nález je originál. Každé zvíře tady žilo před 300 až 500 miliony let a každý kus je jedinečný. Na burzách se to nikdy nenabízelo, ani nabízet nebude. Věci jsou tady uschovány pro veřejnost nebo pod zámkem v soukromých sbírkách,“ dodává Rak.

Některé exponáty vystavené v berounském Muzeu Českého krasu až do poloviny srpna prý mají cenu i v desítkách milion korun.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme