Vláda a Moravskoslezský kraj budou řešit znečištěné ovzduší

Vláda dnes projedná opatření, jak zlepšit ovzduší na Ostravsku. Na řešení situace by se měl podílet také Moravskoslezský kraj a velká města v regionu. Lepšího ovzduší by se lidé podle politiků měli dočkat už v příští topné sezoně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Isifa/Getty Images

„Na snižování znečišťování ovzduší se náš kraj podílí již dlouho. Velcí znečišťovatelé přispívají do státního fondu životního prostředí asi 130 milionů korun ročně. Paradoxem ale je, že z tohoto fondu na zlepšení ovzduší v našem kraji nedostáváme ani korunu. Proto požadujeme, aby státní fond životního prostředí vracel do našeho kraje 80 procent prostředků, které do něj firmy z našeho kraje vkládají,“ vysvětluje jeden z požadavků Moravskoslezského kraje jeho hejtman Jaroslav Palas a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nutnosti řešení znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji mluvil na Radiožurnálu jeho hejtman Jaroslav Palas.

„Toto a další opatření mohou vést k tomu, že znečišťovatelé mohou promptněji a rychleji za přispění fondu zrevidovat své technologie a dát je do pořádku.!

„Z peněz z tohoto fondu můžeme také vytvořit takzvané bezkomínové zóny v těch oblastech, kde jsou lidé nejvíce zkoušeni spady z komínů. Zde můžeme lidem přispět na bezkomínové topení, na změnu způsobu vytápění. Třetinu znečištění totiž neprodukují velcí znečišťovatelé, ale samotní obyvatelé, kteří topí nevhodnými palivy,“ dodává Palas.

Podle Palase kraj mimo to dlouhodobě na velké znečišťovatele tlačí, aby investovali do čistších a ekologičtějších technologií. Další třetinu znečištění tvoří doprava, která by měla být řešena hlavně obchvaty měst.

Zbyněk Zykmund, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme