Vláda schválila 47 milionů na práce ve Vrběticích

Vláda rozhodla, že na práce v areálu vybuchlého skladu ve Vrběticích na Zlínsku uvolní dalších 47 milionů korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) původně s finanční pomocí nesouhlasil, po víkendové návštěvě Vrbětic však změnil názor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní zóna u Vrbětic (archivní foto)

Bezpečnostní zóna u Vrbětic (archivní foto) | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Babiš řekl, že ho překvapil počet vojáků, hasičů a policistů, kteří ve Vrběticích a blízkém okolí pracují. Právě pro ně jsou peníze určeny především.

„Je to na přesčasy pro policisty, vojáky, hasiče, na jídlo, stanový tábor, naftu – tam je obrovská spotřeba pohonných hmot – takže vlastně na ten provoz, na to, aby se konečně odvezl ten vojenský materiál,“ popsal Babiš.

Za tyto peníze by se měl také areál důkladně oplotit, aby ho už nemuselo hlídat tolik policistů.

Peníze by měly vystačit zhruba do poloviny roku, další náklady je zatím těžké odhadovat. Ministr vnitra Milan Chovanec si myslí, že sanace potrvá léta.

„Než se tento areál dostane zpátky veřejnosti nebo státu k plnohodnotnému využití, tak se bavíme o řádu let a obrovských nákladech,“ poznamenal Chovanec.

Materiál z Vrbětic, pro který firmy nemají jiné místo, skončí v obnoveném muničním skladu Květné na Svitavsku. Část materiálu už na novém místě je, další převozy se plánují na tento týden.

Muniční areál ve Vrběticích vybuchl v říjnu loňského roku, další exploze následovala na začátku prosince. Při prvním výbuchu zahynuli dva lidé.

Vrbětice - muniční sklad | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme