Vlaky pojedou v Liběchově nejdříve zítra, pokračuje vyprošťování vagonů

Technici od časného rána pracují na odstranění následků nehody nákladního vlaku v Liběchově. Na koleje již vrátili tři z pěti vykolejených vagonů. Alespoň částečné zprovoznění trati očekává drážní inspekce zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykolejené vagony nákladního vlaku v Liběchově | Foto: Pavel Pavlas

Nákladní vlak naložený uhlím ujel s vykolejenými vagony tři a půl kilometru, aniž by si toho strojvedoucí všiml. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala to je možné, protože lokomotiva táhla 30 plně naložených vagonů a otřesy jednoho z nich nemusely být v kabině strojvedoucího vůbec poznat.

Vlak zastavila až výhybka, přes kterou už se vykolejený vagon nedostal a převrátil se na bok. Přitom se z něj vysypalo uhlí, které poškodilo zaparkovaný automobil, a vagon strhl mimo koleje další čtyři vagony.

Technici na místě vypnuli trakční vedení a pomocí jeřábu staví jednotlivé vagony zpět na koleje. Zatím se to povedlo u tří vozů. Překlopený vagon, který vše zavinil, zřejmě nechají nějakou dobu ležet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal sdělil podrobnosti o nehodě nákladního vlaku v Liběchově

Samotné vyprošťování je velmi obtížné kvůli manipulaci s velkým jeřábem, který musí přejíždět z koleje na kolej, a také kvůli velkému množství prachu, který komplikuje práci technikům.

Škoda se vyšplhala na více než 110 milionů korun. Stomilionovou položku si vyžádala samotná trať, která je poničená v délce tři a půl kilometru.

„Koleje vypadají, jako by je někdo rozřezal, jako by to byl papír,“ informoval z místa nehody reportér Českého rozhlasu Pavel Pavlas. Vlak také poničil sloupy trakčního vedení, výhybky a železniční přejezd.

Závada byla zřejmě na vlaku

Mluvčí drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že na přesné stanovení příčin nehody je ještě brzy, na základě šetření se však jako nejpravděpodobnější varianta jeví závada na vlaku.

Cestující vozí místo vlaků náhradní autobusy. Lidé se však musí připravit na zpoždění až 45 minut. Silnice mezi Štětím a Mělníkem, po které vede objízdná trasa, je totiž kvůli opravě kanalizace průjezdná pouze jedním pruhem. Provoz řídí semafory a čekání na červené trvá i dvacet minut.

Podle mluvčího inspekce se zatím počítá se zprovozněním jedné koleje během zítřka.


K vykolejení nákladního vlaku došlo nedaleko Liběchova na Mělnicku

Pavel Pavlas, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme