Vlašimský zámecký park přišel o řadu vzácných stromů. Na vině jsou přírodní živly

Zámecký park ve Vlašimi zažívá nejsmutnější období za posledních deset let. O řadu vzácných stromů ho připravily nedávné povodně, téměř stovka jich padla minulý týden při silném větru. Kalamitu završila tato neděle, kdy opět řádil vítr a shodil desítku stromů do řeky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyvrácený strom (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

V zámeckém parku ve Vlašimi stále platí, že se zde lidé mohou pohybovat pouze na vlastní nebezpečí a určitě by neměli chodit mimo vyznačené cesty. Zatímco běžně jsou louky v parku plné odpočívajících lidí, teď se tady návštěvníci spíše prochází a sledují, jak dokáže přírodní živel zničit stromy, které tu rostly i stovky let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do zámeckého parku ve Vlašimi, kde je místo klidu slyšel jenom rachot motorových pil, se vydala na vlastní nebezpečí redaktorka Věra Hájková

„Je to zbytečné, není to ošetřené tak, jak by to mohlo být. Je to smutný pohled. Není co dodat. Je nám líto hlavně vzrostlých dubů a smrků, které byly v nejstarší kategorii. Ty to bohužel odnesly nejvíc,“ říkají k tomu kolemjdoucí.

Hodnota stromů je nevyčíslitelná. Vždyť zažily i svatbu hraběnky vlašimského sídla v roce 1774, bourání hradeb, a ustály i přeměnu parku do dnešní romantické podoby.

Konec života tichých svědků dávných dob nese s těžkým srdcem i Karel Kříž z vlašimského svazu ochránců přírody: „Ty škody jsou obrovské, ale prostě je to tak. Budeme se s tím muset vypořádat. Život stromů, to je něco jako život lidí – boj mezi člověkem a nemocí.“

A někdy se prostě nad nemocí a přírodními živly vyhrát nedá. Jediné štěstí je, že když stromy ve vlašimském parku padaly, tak nikoho nezranily.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme