Vlčnov má nového krále, letošní jízdu povede desetiletý Martin

Moravský Vlčnov už má svého krále. Slavné procesí sice vyjede až na konci května, vesnice se ale na "Jízdu králů" připravuje už teď. Podle tradice, která je od loňského roku zapsaná organizací UNESCO mezi klenoty nehmotného světového dědictví, se král vybírá mezi místními hochy. A právě včera večer se na slavnostním krojovaném plesu ve Vlčnově nový monarcha představil veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlčnov - Jízda králů

Do vyzdobeného sálu pochoduje chasa oblečená do místních velmi zdobných krojů. Dva zdatní mladíci v čele mezi sebou nesou letošního vlčnovského krále. Je jím desetiletý Martin Matušík.

Stát se královskou rodinou je ve Vlčnově významná událost. Na druhou stranu je ale velmi nákladná. Finanční zatížení své rodiny Martinův otec Jiří Matušík velmi zvažoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vlčnově natáčela Andrea Frydrychová

„Přemýšleli jsme nad tím hodně dlouho. Nakonec jsme se rozhodli, že když to udělali jiní, tak to uděláme i my. Já jsem celý život tvrdil, že budu mít syna králem, mám tři syny, vyšlo to až u toho třetího.“

Prosadit tuto myšlenku ale nebylo jednoduché. Martinova maminka Zdenka Matušíková byla od začátku proti. Rozhodnutí ale nakonec přeci jen padlo.

„Mě opravdu přišlo líto těch kluků, kteří pořád po Vlčnově chodili a marně sháněli krále.“

Být králem znamená i řadu povinností. Příští týden bude Martin představený ve Skoronicích, pak se účastní šlahačky, což jsou velikonoční svátky, stavění máje a to všechno završí Jízda králů.

Igor Maňour, Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme