Voda jí rodným domem prošla třikrát. Teď už je připravená ho prodat a jít pryč

Pouhé dva měsíce před záplavami dokončili ve Velké Chuchli stavbu protipovodňových hrazení. Uchránily většinu domů v obci, až na tři. Obyvatelka jednoho z nich, paní Průšová, odklízí nepořádek po povodních už potřetí v životě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená Radotínská ulice na tribunou závodiště ve Velké Chuchli | Foto: Jakub Marek

Paní Průšová má domek hned u železniční trati s výhledem na závodiště. Voda se jí do zahrady, sklepa i prvního patra dostala jak z Berounky, tak z kanalizace. Následky povodní odklízí společně s dobrovolníky už téměř týden.

„Dneska už to vypadá relativně dobře, ale určitě to dlouho dobré ještě nebude. Voda tady byla do výše čtyř metrů. Dům je celý po rekonstrukci, dali jsme do toho spoustu peněz, celoživotní úspory a bohužel jsme tady zaplaveni,“ říká Průšová.

„Jedná se o naši čtvrť. Tyhle tři domy jsou nejvíce zasaženy. V Chuchli se vybudovaly protipovodňové zábrany, v Radotíně taky. Zachránilo se víc jak 60 domů, to já beru. Ale abychom tady každých pět nebo deset let měli povodeň, to by měl stát nějak řešit, pomoci nám,“ doplňuje Průšová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chuchli natáčela redaktorka Anna Königsmarková

Dům s číslem popisným 28 je jejím rodným domkem. Postavil ho její dědeček. Proto k němu má silnou citovou vazbu. Pokud by se ale měly povodně opakovat častěji, odešla by.

„Moc bych byla ráda, kdyby nám mohl stát pomoci odkoupit tyhle domy, abychom si mohli sehnat někde bydlení, kde budeme moct žít trošičku v klidu. My jsme tady na tom opravdu velmi špatně a žádné protipovodňové zábrany se tady budovat nemohou. Jinak poděkování panu starostovi, protože se snaží a stará se. A taky se neholí a já se nečešu,“ směje se.

S paní Průšovou se starosta Martin Melichar dohodl, že až voda opadne, on se oholí a ona učeše. Starosta objíždí postižené obyvatele několikrát denně. Zajišťuje dobrovolníky, kontejnery i psychickou pomoc. Společně ještě procházíme v tuto chvíli prázdný dům paní Průšové. Díky hezkému počasí naštěstí usychají mokré zdi rychle.

„Tady vidíte, že už tu jsou spotřebiče, od úřadu dokonce máme i vysoušeče. Ještě potřebuje elektřinu, mám ji jen zčásti zprovozněnou, a plyn, abychom se do provizorních podmínek mohli dostat. Ale věřím, že to nějakým způsobem překonáme. Spíš tady jde o výhled do budoucna, co s námi bude. Pokud by to stát vykupoval, tak do toho půjdeme,“ dodává Průšová.

Opustit starý dům ale pro ni nebude nic jednoduchého. „Je to srdeční záležitost. Člověk si musí uvědomit, že je jenom člověk. Že přírodu nepředěláme, ta si bude dělat, co bude chtít. Můžeme ji určitým způsobem usměrnit. Ale člověk pomalu a jistě stárne a síly ubývají,“ uzavírá Průšová, která má za sebou povodně z roku 1981, 2002 a teď 2013.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme