Voda po bouřkách zaplavila silnice a sklepy na Ostravsku a Zlínsku

Moravskoslezský a Zlínský kraj zasáhla prudká bouřka, která zvedá hladiny řek a zalila cesty. V Ostravě voda zaplavila podjezd na Mariánskohorské ulici v Přívoze a také podjezd na Hlučínské ulici. Tam kalamita dokonce přerušila tramvajovou dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na povodeň | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

V Havířově pak v podjezdu uvízlo osobní auto se třemi pasažéry. Hasiči na několika místech také čerpali vodu ze sklepů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O škodách po bouřkách mluví Barbora Janečková z Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem a o výhledu počasí meteorolog Miloš Dvořák ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Kvůli povodňové pohotovosti a extrémním srážkám ruší v Bohumíně vodácké otvírání Odry. „Odru je možné bezpečně sjíždět, když je průtok nižší než 60 kubíků za sekundu. Při vyšším průtoku je sjíždění riskantní a životu nebezpečné. S polskými partnery jsme se dohodli na tom, že náhradní termín otevírání meandrů bude 23. července,“ potvrdila Lucie Balcarová z bohumínksé radnice.

Český hydrometeorologický ústav vydal pro Moravskoslezský kraj varování před extrémními srážkami. Očekává se vzedmutí hladin hlavně malých toků, zejména v povodí Olše, Ostravice, Bečvy a pravostranných přítoků Odry.

„V noci na východě a severovýchodě Moravy a Slezska očekáváme trvalejší a vydatnější srážky,“ uvedl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu v Komořanech.

Pršet by mělo přestat v pátek. Srážky by podle Miloše Dvořáka měly začít ustávat už v dopoledních hodinách.

Kromě Ostravska mají hasiči práci i na Zlínsku

S následky bouřek zápasí i Zlínský kraj. Hasiči museli zasahovat v téměř padesáti případech. Nejvážnější situace byla v Bystřici pod Hostýnem a okolí.

„Škody se zatím nedají nějakým způsobem vyčíslit, protože padla tma. Více budeme vědět ráno. Zatopeno je asi 30 rodinných domů, naštěstí zejména sklepy a zahrady. Voda se vylila a proběhla městem,“ řekla tajemnice Městského úřadu Bystřice pod Hostýnem Barbora Janečková.

Po silné průtrži mračen začala voda stékat z kopců od Hostýna a rychle zaplavila ulice a domy, splavila i bahno a klády z lesů. Mezi obcemi Brusné a Rusava se dokonce sesunula vozovka.

Přívalový déšť na Zlínsku má také na svědomí první zranění – v obci Všemina spadl do kanalizace muž. Ještě před příjezdem hasičů ho vyprostili místní lidé, pak byl předán do péče posádky záchranné služby.

Krátce po 20. hodině přišla série žádostí o pomoc z obcí Všemina, Liptál a Vizovice. Hasiči začali s čerpáním a pročišťováním odtoků a kanalizací, ale na některých místech museli počkat, až opadne vlna valící se z polí, která vytlačovala vodu zpět přes kanalizaci.

I zde platí, že nebezpečí bouřek a silných dešťů by mělo pominout v pátek.

Věra Hotařová, Andrea Čánová, Lucie Maňourová, Eva Presová, David Šťáhlavský, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme