Voda v Zálezlicích klesá, obnova ale podle hasičů nezačne dříve než za tři čtyři dny

Obyvatelé Zálezlic na Mělnicku už mají to nejhorší za sebou. Voda postupně opadá, do obnovy poničených domů se ale zatím pustit nemohou. Nejistá zůstává i budoucnost centra vesnice, kde se vytvořila laguna a voda, která přitekla z protržené provizorní hráze, zřejmě nemá kam odtékat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

Dva hasiči se oblékají do ochranného obleku, který s holinkami tvoří jednolitý celek. Voda v centru obce dosahuje výšky asi 150 centimetrů, a protože čluny už poslali do ohroženějších částí na Mělnicku, musí jak se říká po svých.

Obavy nyní mají z toho, že voda v centru Zálezlic sice trochu ustoupí, nebude ale mít na rozdíl od přilehlých Kozárovic kam odtéct.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální stav vody v Zálezlicích spolu s dobrovolnými hasiči zjišťoval Robert Mikoláš

„U hráze to asi půjde pomaleji a je také možné, že to ta hráz nepustí zpátky a zůstane tady laguna, která se bude muset odčerpat. V Kozárovicích je volný průtok a voda klesá,“ vysvětlují hasiči, kteří se krátce na to noří do vody.

Brodí se směrem k téměř zatopené autobusové zastávce a celou cestu je doprovázejí pohledy místních obyvatel, kteří si dnes už přece jen trochu oddechli. Hasiči však předpokládají, že dříve než za několik dní voda jen tak neustoupí. I proto se snaží zjistit přesnější informace.

„Na sloupek dáme pásku, abychom měli přehled, o kolik a za jak dlouho nám tady hladina klesá,“ dodává další z dobrovolných hasičů z Příbrami, kteří tu pomáhají.

POVODNĚ ONLINE: Počet evakuovaných přesáhl 19 tisíc, v Ústí jde voda přes protipovodňové stěny

Číst článek

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme