Voda v Zálezlicích na Mělnicku stoupala i v noci, strach obyvatel zůstává

Obyvatelé zasažených obcí na Mělnicku prožili další bezesnou noc. V Zálezlicích, které se staly smutným symbolem povodní z roku 2002, ale strach zůstává. Protrženou provizorní hrází se do vesnice i během noci dostávala další voda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v Zálezlicích | Foto: Obec Zálezlice

Nasedáme do kanoe a míříme přes zatopené náměstíčko směrem k domu pana Burgera. Jinou možnost, než jak se dostat domů prakticky nemá. Samozřejmě s pomocí hasičů:

„Jak to tak vypadá, tak to pokračuje, voda se zvedá. Tady je to vidět, před bránou už máme nějaký dva metry, takže do bytu se nedostanu, do baráku. A teď už nám nezbývá, než čekat,“ ukazuje mi krátce na to 52letý Vlastimil Burger.

Svůj dům vidí vůbec poprvé po dvou dnech. Pomáhá totiž ostatním, kteří jsou na tom mnohem hůř, a rodinu už má také v bezpečí v Neratovicích.

„Mám dvě dospělé děti a pětiletého syna, který oslavil před měsícem a půl páté narozeniny. Jsme v kontaktu po telefonu, rodina je v pořádku,“ vypráví Vlastimil Burger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše ze Zálezlic na Mělnicku na Radiožurnálu

O své nejdražší se už tedy nebojí, přesto pohled na dům obklopený vodou ho klidným vůbec nenechává.

„Je to opravený dům, vevnitř jsme dělali sádrokartonové stěny, všude nové omítky, podlahy. A teď, jestliže se voda vrátí a vypadá to, že ano, tak práci, která byla udělaná, bude vniveč,“ říká s odevzdaným výrazem v tváři.

Moc dobře si totiž pamatuje tragické události z roku 2002, kdy velká voda v Zálezlicích zničila na 120 domů.

„V baráku jsme měli zhruba metr šedesát vody a teď to postupuje trošku jinak. Ta voda se chová úplně jinak než v roce 2002,“ srovnává Vlastimil Burger.

Na obec se mezitím snesla tma a je nutné se rychle vrátit k obecnímu úřadu, tedy do bezpečí. A opět na kanoi. Strach z další budoucnosti ale zůstává.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme