Vodákům hrozí nedostatek vody

Počasí letošního léta přeje vodákům pouze seshora. Podle odhadů odborníků by mohlo letos díky slunečným dnům na řeky vyrazit až 130 tisíc vodáků. Sucho však omezuje sjízdnost řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přelovice obtéká na východě Opatovický kanál který využívají i vodáci

Vojtěch Jančar z Českého svazu kanoistiky upozorňuje na stále vyšší atraktivitu tohoto způsobu aktivní dovolené. Podivuje se však, že všichni vyrážejí na vodu v prvních červencových dnech a týdnech, protože řeky i kempy jsou nepříjemně přeplněné.

„Vodáci by měli zvážit, zda nejet na vodu už třeba v červnu, kdy řeky nejsou přeplněné a je zde záruka vyššího stavu vody,“ doporučuje. Už druhý týden trvají sucha a voda v českých a moravských tocích rychle ubývá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu o podmínkách pro vodáky

„Relativně dobře jsou na tom řeky zásobované z přehrad – například Vltava pod Vyšším Brodem. Řeky, které přehradu nemají, třeba Sázava nebo Lužnice, klesají rychleji. Voda také rychle ubývá v řekách s velkým spádem. To je problém Sázavy pod Týncem nad Sázavou, kde se už vodáci špatně vyhýbají kamenům,“ upozorňuje Jančar.

Mnozí vodáci vyrážejí na řeky s pomocí agentur nebo půjčoven, kterých je v Česku hodně. Jančar radí začátečníkům, aby si předem sehnali informace buď na internetu nebo při půjčování lodí a vodáckého materiálu. Pokud nikdy nedrželi v ruce pádlo, měli by jet s agenturou, která jim poradí.

Nejčastějšími nedostatky začátečníků jsou podle Jančara neznalost a bezhlavé kopírování relativně zkušenějších vodáků. Jezy prý představují nebezpečí i za malého stavu vody. Jančar doporučuje absolvovat přípravu předem: „Některé agentury pořádají jednodenní, dvoudenní, ale i týdenní kurzy, kde seznámí budoucí vodáky, jak držet pádlo, ovládat loď, ale i s nebezpečími a záchranou na vodě.“

Nikola Bojčev, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme