Vodohospodáři zpřístupní některé přehrady i dispečink Povodí Labe

Vodohospodáři povodí Labe dnes zpřístupní veřejnosti několik přehrad, návštěvníci se ale mohou podívat i na dispečink v Hradci Králové, odkud se labské přehrady ovládají. Dispečink bude veřejnosti přístupný do 14 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Les království | Foto: Petr Král | Zdroj: Český rozhlas

V deset hodin dopoledne se první návštěvníci podívají do míst, kam mimo dispečerů prakticky nikdo přístup nemá. Dispečink v Hradci Králové sídlí v budově Povodí Labe na ulici Víta Nejedlého.

Odtud vodohospodáři mimo jiného monitorují splavnost řeky, při povodních zpracovávají údaje z jednotlivých profilů řek labského povodí a také předpovídají další vývoj záplav.

Návštěvníci se seznámí rovněž s povinnostmi dispečerů během krizových situací. Na schématu labské cesty pak vodohospodáři představí třeba to, co v průběhu roku splavnost Labe ovlivňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Pařízek zve na návštěvu dispečinku Povodí Labe

Veřejnosti se dnes otevře také několik přehrad. Za návštěvu stojí například přehrada Pařížov na řece Doubravě v Pardubickém kraji. Vodohospodáři turisty zavedou do ovládacího centra a nahlédnou i do štoly přehrady.

Další zajímavou přehradou je severočeské Mšeno na Lužické Nise a přístupná budou také vodní díla v Roudnici nad Labem, ve Střekově a Lovosicích. Přehrady v Pardubicích, Poděbradech a Brandýse nad Labem se návštěvníkům otevřou i v neděli od 9 do 15 hodin.

Nádrž vyhledávaná potápěči

Také Povodí Moravy dnes mimořádně zpřístupňuje dvě vodní díla. Už od osmi hodin si zájemci mohou prohlédnout přehradu Bystřička na Vsetínsku a otevřel se rovněž vstup do hráze přehrady Opatovice v sousedství Vyškova.

Vodárenská nádrž je pro veřejnost běžně nepřístupná a celá přehrada je navíc čerstvě opravená. „Je zde jedna z nejvyšších zemních hrází. Když si stoupnete pod ni, tak má neuvěřitelných 45 metrů, což samozřejmě působí impozantně. Podobné to je potom i s hloubkou nádrže, téměř 50 metrů, což je zejména pro potápěče velmi zajímavé, proto se zde pořádají často výcviky,“ říká Veronika Slámová z Povodí Moravy.

Martin Pařízek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme