Vojáci cvičí na jihu Čech úkoly, které by mohli plnit v mimořádných akcích NATO

Vojáci strakonické protiletadlové raketové brigády cvičí v Boleticích. V prvním pololetí letošního roku totiž drží pohotovost v takzvaných Silách reakce NATO. Připravují se proto na úkoly, které by v případě mimořádné akce plnili pro Severoatlantickou alianci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelba z kanonových houfnic zamaskovaných na palebném postavení | Foto: Zdeněk Hejkrlík

Řečeno vojenskou terminologií, strakoničtí vojáci jsou teď ve výcvikovém prostoru Boletice na taktickém cvičení úkolového uskupení Sil reakce NATO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojáci cvičí na jihu Čech úkoly, které by mohli plnit v mimořádných akcích NATO. Více reportér Ivan Mls

„Jsou to speciální mnohonárodnostní jednotky vyčleňované v rámci Severoatlantické aliance, které jsou připravené flexibilně zasahovat na různých místech ve světě dle potřeb NATO. Naši vojáci v první polovině tohoto roku drží pohotovost v těchto jednotkách,“ vysvětluje důstojnice protiletadovém raketové brigády Jana Samcová.

Strakonická brigáda je jediné protiletadlové raketové vojsko na našem území. Vojáci budou v Boleticích cvičit s ručními protiletadlovými raketové komplety RBS 70 švédské provenience.

Zbraň, k jejíž obsluze stačí jediný voják, je možné použít proti letadlům, vrtulníkům nebo střelám s plochou dráhou letu. Maximální dostřel je osm kilometrů do dálky a pět do výšky.

„V případě reálného nasazení by naši vojáci zabezpečovali protivzdušnou obranu, to znamená ochranu vojsk a důležitých objektů v prostoru odpovědnosti,“ upřesňuje Jana Samcová.

A zatímco tento týden vojáci v Boleticích mají na programu taktické cvičení, zkušební střelby z raketového kompletu přijdou na pořad dne příští týden.

Ivan Mls, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme