Vojáci předají na severu Čech poslední provizorní most

V osadě Víska, která spadá pod Višňovou na Liberecku, předá dnes armáda poslední provizorní most, který budovala v oblastech postižených srpnovými bleskovými záplavami. Původní most strhla rozbouřená řeka Smědá. Náhradní most je dlouhý 66 metrů a jeho stavba trvala více než dva týdny. Předtím však bylo třeba odstranit trosky starého mostu a upravit koryto řeky. Nový most nestojí přesně na místě původního. Důvodem je narušená statika několika okolních domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně srpen 2010 - Raspenava | Foto: Marie a Jiří Mrňávkovi

„Most je velmi dlouhý proto, že je položen našikmo. Tak to vyžadovaly místní okolnosti,“ uvedla starostka obce Marie Matušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné situaci na Liberecku, postiženém letními povodněmi, mluvil na Rádiu Česko Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje

Po ničivých srpnových povodních postavila armáda v Libereckém a Ústeckém kraji zatím 19 provizorních mostů. Armáda mosty postavila bezplatně na dobu tří let. Mosty pocházejí ze státních rezerv.

„Povodně způsobily v Libereckém kraji největší škody v jednom kraji v novodobé historii České republiky. Škody dosáhly osmi miliard 212 milionů korun. Obnova tak bude trvat roky,“ připomíná Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje.

Podle něj se na financování odstraňování popovodňových škod budou muset podílet obce, kraj i jednotlivá ministerstva:

„Další finance budou samozřejmě získány od sponzorů, dárců a ze sbírek. Část prostředků bychom chtěli čerpat i z fondu solidarity Evropské unie. Společnou žádost podaly vlády České republiky, Polska a Německa.“

„Současná situace je taková, že všechny silnice druhých a třetích tříd jsou sice průjezdné, ale se zvýšenou opatrností a velmi provizorně. I zimní údržba na těchto komunikacích, kde je ve vrchní vrstvě pouze štěrk, bude vyžadovat spoustu energie a bude velmi složitá,“ dodává hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Ladislav Dvořák, David Koubek, Václav Sochor, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme