Vojáci si připomněli desáté výročí založení prostějovského 102. průzkumného praporu

Prostějovští vojáci si v pátek připomněli 10. výročí založení 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka. Na slavnostním nástupu někteří převzali pamětní medaile, vyznamenání a přijali povýšení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkumníci soutěží na Libavé

Průzkumníci soutěží na Libavé | Foto: Ivo Opletal

Prostějovský 102. průzkumný prapor je jedinou jednotkou svého druhu v české armádě. Jeho vojáci mají za sebou už celou řadu zahraničních misí, ať už v Kosově nebo v Afghánistánu. Řada z nich studovala na zahraničních vysokých školách.

„Útvar dokázal spoustu skvělých akcí, má za sebou spoustu úspěchů, zejména působení v zahraničních misích. Dále účast na veškerých velkých cvičeních v rámci Armády České republiky, kde jsme zabezpečovali své průzkumné úkoly ve prospěch jednotek ostatních,“ říká velitel praporu René Sabela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáše Minarčíka z Prostějova, kde proběhl slavnostní nástup k 10 letům existence 102. průzkumného praporu

Průzkumníci z Prostějova skutečně mnohdy plní své úkoly i tak, že se maskováni plíží terénem v blízkosti nepřítele.

„Pořád platí, že průzkumná odbornost a příslušník našeho praporu jsou oči a uši armády. To, co vidíme a slyšíme, předáváme celé armádě, která podle toho přijímá určitá opatření,“ vysvětluje Sabela.

V současné době už prostějovská speciální jednotka využívá i nejmodernější techniku včetně bezpilotních průzkumných letounů.

Strach ne. Zdravý respekt

„O strachu bych nemluvil. Spíš takový zdravý respekt z toho, aby člověk ty úkoly neplnil lehkovážně. Důležitá je příprava na splnění úkolu, rozbor možných situací a variant, které by mohly nastat,“ hodnotí s nadhledem složité situace, s nimiž se prostějovští vojáci potkávají, zástupce velitele průzkumné čety Milan Navara.

Vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova jsou parašutisté, ale mají i mnoho dalších odborností. „Padák je jeden z možných způsobů zasazení vojáků do prostoru. Samotná práce pak začíná až na zemi,“ vysvětluje Navara.

A v zahraničních misích tato práce není vůbec jednoduchá. Milan Navara se ovšem dalšímu nasazení vůbec nebrání. „Pokud by ta možnost byla, tak bych určitě jel,“ říká rozhodně.

Prostějovští vojáci i jejich hosté na závěr slavnostního nástupu uctili u pomníku památku příslušníka 102. průzkumného praporu, praporčíka in memoriam Radima Vaculíka, který padl v Afghánistánu.

Tomáš Minarčík, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme