Vojenské újezdy se rozdělí na katastry, žití tamních lidí bude zřejmě snazší

Jsou to takoví novodobí nevolníci. Lidé, kteří bydlí ve vojenských újezdech, žijí po mnoha stránkách úplně jiný život, než si umějí mnozí z nás představit. Bydlí na území, které nespadá pod žádný katastr, a tak nemůžou například volit. To se ale má změnit. Armáda totiž ruší vojenský újezd Brdy a další výcvikové prostory zmenšuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konec vojenského újezdu Brdy

Konec vojenského újezdu Brdy | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Jindřich Machala se do Libavé poprvé přistěhoval jako dvouletý chlapec. Jeho rodina sem přišla po válce z Valašska osídlovat opuštěné statky po odsunutých Němcích. Když Libavou v padesátých letech zabrala armáda, museli Machalovi svůj nový domov opustit.

Další roky bydleli ve vesnicích na okraji vojenského výcvikového prostoru. Až v roce 1992 se Jindřich Machala do Libavé vrátil natrvalo.

„Místní lidé mohou vlastnit pouze vnesený majetek, to znamená nějakou prefabrikovanou garáž nebo něco takového, Jinak je to všechno státu. Pokud tedy ten člověk si chce udělat jako by nadstandard, tak si to musí udělat sám, za své a samozřejmě se souhlasem majitele usedlosti nebo domu,“ říká Jindřich Machala a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematiku transformace vojenských újezdů sledují reportéři Jana Zemková a Nikola Bojčev

„Z těch omezení je to, že si nemůže volit samosprávu, nemůže tady koupit žádnou nemovitost,“ vysvětluje Machala, jaká omezení se obyvatelů bytostně dotýkají.

A tahle omezení padnou s tím, jak se opuštěný výcvikový prostor rozdělí na katastry. A právě kvůli tomu chystá ministerstvo obrany krátkou anketu mezi obyvateli Boletic, Hradiště a Libavé.

„První otázka bude: Souhlasíte se vznikem nové samostatné obce a teď název toho sídelního útvaru Boletice, Polná a podobně. Bude buď ano nebo ne,“ popisuje anketu předseda optimalizační komise Vladimír Kazatel a pokračuje:

„Druhá otázka bude znít: V případě, že většina bude pro přičlenění k sousední obci, zvolte jednu z níže uvedených variant. A ty varianty tam budou pouze dvě. A to jsou ty možnosti buď přičlenění k jedné nebo druhé obci, protože v řadě případů těch variant až šest.“

Vladimír Kazatel říká, že lidí se budou ptát 10. a 11. února. Zmíněné otázky tedy čekají i na pana Jindřicha Machalu a jeho ženu, kteří už 20 let společně žijí v Libavé. Ani na chvíli je nenapadlo, že by měli změnit bydliště.

Podle pana Machaly přijdou se změnou hranic katastrů vážné otázky. Jak bude zajištěná péče o infrastrukturu, tedy kdo zaplatí rekonstrukci vodovodního řadu, silnic, jejich protahování v zimě? Na odpovědi čekají až 2000 lidí, kterých se změny kolem vojenských újezdů dotknou.

Jana Zemanová, Nikola Bojčev, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme