Vojenský újezd Libavá se o čtvrtinu zmenší, slíbil Vondra

Vojenský újezd Libavá se nebude rušit, ale o čtvrtinu se zmenší. Uvedl to ministr obrany Alexandr Vondra při setkání s hejtmany Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra na tiskové konferenci v Libavé k budoucnosti tamního vojenského prostoru | Zdroj: ČTK

„Máme újezdy primárně proto, aby v nich armáda cvičila a z tohoto hlediska je vojenský újezd Libavá nadále velmi důležitý. Nikoli jako újezd, který svou roli výcvikové plochy plní, ale také proto, že jsou na ni navázány vojenské posádky, které tvoří těžkou brigádu,“ uvedl ministr Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nerušení vojenského újezdu Libavá přislíbil ministr obrany Alexandr Vondra

Počítá ale se zmenšením vojenského prostoru asi o čtvrtinu. Především ve prospěch vesnic, které by už nově nespadaly pod armádu, ale přičlenily by se k některé z blízkých obcí nebo získaly vlastní radnici.

Valy toxické nejsou

Podezření místních obyvatel, že se ve valech střelnice vojenského újezdu nachází velké množství jedovatých látek, se nepotvrdilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Valy střelnice nejsou nebezpečné pro lidi ani přírodu, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek

Náčelník generálního štábu generál Vlastimil Picek zveřejnil výsledky měření, podle nichž valy neohrožují obyvatele blízké obce Daskabát ani přírodu v okolí.

„Z 18 provedených sond pouze jedna sonda prokázala překročení povolené hranice. Například u arsenu, kde je limit 10 se naměřilo 19,1, u pěti dalších šlo jen o malé množství. Tato látka se běžně vyskytuje v přírodě a zde došlo k překročení limitů pouze o minimální množství, které v žádném případě neohrožuje organismus člověka,“ uklidňoval generál Picek.

Újezdy se zmenší, Brdy vojáci opustí

Ministerstvo obrany plánuje redukci vojenských újezdů už několik let. Jejich plocha je totiž v Česku v poměru k rozloze země nejvyšší v Evropě. A zatímco od roku 1989 poklesl počet vojáků na pětinu, újezdy přežily beze změny. Do roku 2015 by také měli vojáci zcela opustit vojenský újezd Brdy. Po vyklizení prostoru se uvažuje o vytvoření chráněné krajinné oblasti.


Zvětšit mapu

Tomáš Minarčík, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme