Vojenský újezd v Brdech brázdí detektory kovů. V roce 2015 má být prostor čistý

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici. Hledají veškerou munici po armádě, která území desítky let užívala. Vláda na přelomu roku rozhodla, že vojenský prostor v Brdech zanikne. Dosud má veřejnost přístup na čtvrtinu území. Celé Brdy se turistům, houbařům nebo cyklistům otevřou teprve za několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Očekáváme zde munici ráže 30mm a víc. Dělostřeleckou munici od minometů a protitankové řízené střely,“ říká jeden z pyrotechniků z 15. ženijní brigády v Bechyni.

Přehrát

00:00 / 00:00

V brdském vojenském prostoru natáčel průběh detekce redaktor Lukáš Milota

Zatím se čistí území na jihu a západě brdského vojenského prostoru. Na starost má celou akci podplukovník Petr Laštůvka z generálního štábu:

„Plocha určená k očistě činí zhruba 550 hektarů,“ upřesňuje.

Na dalších 16 tisících hektarech budou specialisté s detektory provádět jen tzv. povrchový sběr, dohromady je to přes 60 procent plochy celého vojenského prostoru. Práci pyrotechniků si přijel vyzkoušet i ministr obrany Alexandr Vondra:

„Předpokládám, že v roce 2015 bude brdský vojenský výcvikový prostor veřejnosti otevřen. Musíme k tomu provést změnu zákonu, vytýčit katastry. Je to složité jednání, které bude trvat několik let,“ uvedl ministr.

Do malé části újezdu se turisté nedostanou ani po roce 2015. Bude to v okolí Jinců, kde bude mít cvičiště 13. dělostřelecká brigáda a také v několika lokalitách, kam ochranáři kvůli vzácným rostlinám nepustí ani pyrotechniky.


Zvětšit mapu

Jakub Viliš, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme