Vokální skupiny zazpívaly v rámci A-cappella festivalu jazz, swing i rock

Když se dá dohromady několik hlasů, dá se vytvořit melodie, která je natolik rytmická, že k doprovodu nepotřebuje hudební nástroje. A právě to je podstatou vokálních souborů. Pomocí hlasu jsou schopny zanotovat melodii od swingu až po rockové balady. Tři z nich se včera představily v jednom z pražských jazzových klubů, kde se konal druhý ročník festivalu A-cappella.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Megafon | Foto: bandzone.cz/megafon

Rozezpívat hlasy, vychytat poslední mouchy a koncert může začít.

I přestože do začátku zbývá ještě dobrá půl hodinka, v jazzovém klubu byste jen marně hledali volný stůl. Podívat se přišli nejen známí interpretů, ale také Pražané, kteří se o akci dozvěděli náhodou.

A-cappella není ve světě žádnou novinkou. Vychází z kostelních sborů a tradičních amerických gospelů. V 90. letech se ji podařilo zpopularizovat díky Bobby McFerrinovi, který se s písní Don´t Worry, Be Happy zařadil na přední příčky světových žebříčků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na A-cappela festival se vypravila s mikrofonem Magdalena Medková

Organizátoři A-cappella festivalu se teď snaží o podobnou věc, jen v menším měřítku. „Podstatou je přiblížit tenhle žánr mladším lidem, rozbořit předsudky, že to je hudba jenom pro starší páprdy, a ukázat, že se dá zpívat accapellově zpívat i pro mladé,“ říká za organizátory Gábina Hráčková, která sama vystupuje se skupinou G*apeels.

Hudební konzervatoř prý nikdy nestudovala, k vokálové hudbě se dostala tak, že si chtěla vyzkoušet možnosti svého hlasu. Podobně byl na tom i zakladatel skupiny Megafon Michal Hromčík.

„Udělat ve čtyřech hlasech muziku, která je plná, kde máte bas, máte tam doprovod, máte tam sólistu, a ještě to není jednotvárné, nám přijde jako speciální druh frajeřiny,“ vysvětluje.

V průběhu večera se představily celkem tři hudební skupiny. Hrál se především jazz a swing. Na řadu přišel ale také současný indie-pop.

O tom, která vokálová formace se stane A cappellou roku, se rozhodne až ve čtvrtek. Tehdy se totiž mají představit další tři skupiny.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme