Volba prezidenta se na severu Čech odehraje i na kuriózních místech

Až se v severních Čechách otevřou volební místnosti pro prezidentskou volbu, půjdou lidé odevzdat svůj hlas občas na velmi kuriózní místa. Kromě tradičních úřadů a škol se někteří vydají třeba do tanečního sálu, na farmu nebo do zahrádkářské kolonie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost v Drahňovicích na Benešovsku | Foto: Pavel Pavlas

Volby na místních úřadech, ve školách nebo někdy i v restauracích jsou tradičním místem, kde se volební místnosti otevírají. Pokud ale nejsou takové prostory k dispozici, přichází na řadu i kurióznější řešení.

Například v Teplicích se stane volební místnost z tanečního sálu místní Lidové školy umění, v Hudcově si obecní úřad zase pronajímá část neobydleného rodinného domu.

Zajímavé volební místnosti jsou na Lounsku. V Břínkově je to klubovna mysliveckého spolku, v Želeči a Velké Černoci na Žatecku se lidé vydají dokonce na farmu.

Pozadu nezůstává ani Liberecký kraj. Voliči budou hlasovat na nádraží v Kořenově, v zahrádkářské kolonii ve Frýdlantě nebo přímo doma u jednoho z obyvatel v Jablonném v Podještědí.

Výsledky se čekají v sobotu kolem sedmé večer

V prvním kole budou voliči vybírat z devíti kandidátů. Jsou jimi Zuzana Roithová, Jan Fischer, Jana Bobošíková, Taťána Fischerová, Přemysl Sobotka, Miloš Zeman, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg.

Do urny mohou voliči hodit v obálce lístek pouze jediného kandidáta. Hlasovat se bude dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin, výsledky by měly být podle odhadu Českého statistického úřadu v sobotu kolem sedmé hodiny večer.

Jméno nového prezidenta ale zřejmě ještě známé nebude, protože není příliš pravděpodobné, že by některý z kandidátů získal víc než polovinu všech hlasů.

Druhé kolo by pak bylo za 14 dní, systém je podobný jako při volbě senátora. Do druhého kola postoupí dva kandidáti s největším počtem hlasů a zvítězí ten, kdo jich ve druhém kole dostane víc.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme