Volba prezidenta se na severu Čech odehraje i na kuriózních místech

Až se v severních Čechách otevřou volební místnosti pro prezidentskou volbu, půjdou lidé odevzdat svůj hlas občas na velmi kuriózní místa. Kromě tradičních úřadů a škol se někteří vydají třeba do tanečního sálu, na farmu nebo do zahrádkářské kolonie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost v Drahňovicích na Benešovsku | Foto: Pavel Pavlas

Volby na místních úřadech, ve školách nebo někdy i v restauracích jsou tradičním místem, kde se volební místnosti otevírají. Pokud ale nejsou takové prostory k dispozici, přichází na řadu i kurióznější řešení.

Například v Teplicích se stane volební místnost z tanečního sálu místní Lidové školy umění, v Hudcově si obecní úřad zase pronajímá část neobydleného rodinného domu.

Zajímavé volební místnosti jsou na Lounsku. V Břínkově je to klubovna mysliveckého spolku, v Želeči a Velké Černoci na Žatecku se lidé vydají dokonce na farmu.

Pozadu nezůstává ani Liberecký kraj. Voliči budou hlasovat na nádraží v Kořenově, v zahrádkářské kolonii ve Frýdlantě nebo přímo doma u jednoho z obyvatel v Jablonném v Podještědí.

Výsledky se čekají v sobotu kolem sedmé večer

V prvním kole budou voliči vybírat z devíti kandidátů. Jsou jimi Zuzana Roithová, Jan Fischer, Jana Bobošíková, Taťána Fischerová, Přemysl Sobotka, Miloš Zeman, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg.

Do urny mohou voliči hodit v obálce lístek pouze jediného kandidáta. Hlasovat se bude dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin, výsledky by měly být podle odhadu Českého statistického úřadu v sobotu kolem sedmé hodiny večer.

Jméno nového prezidenta ale zřejmě ještě známé nebude, protože není příliš pravděpodobné, že by některý z kandidátů získal víc než polovinu všech hlasů.

Druhé kolo by pak bylo za 14 dní, systém je podobný jako při volbě senátora. Do druhého kola postoupí dva kandidáti s největším počtem hlasů a zvítězí ten, kdo jich ve druhém kole dostane víc.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme