Volbám ve Zlínském kraji vévodili nezávislí kandidáti, propadla ODS

Komunální volby rozhodly, že ve Zlínském kraji budou mít nejvíce zastupitelů - 1874 - nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení. Lidé je volili nejčastěji, celkem jim odevzdali přes čtvrtinu hlasů. Z politických stran získala na zlínském hejtmanství nejvíce křesel, stejně jako v roce 2010, KDU-ČSL. Obsadí jich 512. Lidovci měli ze stran také největší voličskou podporu, a to téměř 12,5 procenta. Největší propad zaznamenala ODS. Získala 126 zastupitelů, což je o 153 méně než před čtyřmi lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ve Zlíně s náskokem vyhráli Starostové a nezávislí, získali 31 procent hlasů.

Před čtyřmi lety to bylo 23 procent, a to ještě v koalici s TOP 09. Tehdy z vedení Zlína vytlačili obě v té době dominující strany, tedy ODS i ČSSD.

ODS se letos poprvé od svého vzniku nedostala ani do zastupitelstva. Také TOP 09, která kandidovala samostatně, ve volbách nedosáhla ani na pětiprocentní hranici.

„Obrovské zklamání, a když vidím celorepublikový průměr TOPky, vysvětlení k tomu nemám. Volby jsou o souboji a starostové konkrétně ve Zlíně mají historický výsledek 30 procent. Klobouk dolů,“ reagoval na výsledky hlasování lídr zlínské TOP 09 Robert Hamrla.

Tak jednoznačné vítězství Starostů a nezávislých ve Zlíně nečekala ani jejich jednička, současný primátor Miroslav Adámek.

„Chtěl bych teď složit nějakou stabilní vládu pro Zlín, protože jsem si zažil menšinovou vládu, a to potom člověk nemůže některé věci dělat tak rozhodně, jak by chtěl,“ řekl Adámek.

Starostové a nezávislí nakonec získali 18 z celkových 41 míst ve zlínském zastupitelstvu. Pro získání většiny jim stačí 3 další křesla, a koaličního partnera si tak mohou pečlivě vybírat. Druhé ANO, pro které hlasovalo přes 14,5 procenta lidí, bude mít 8 zastupitelů, lidovci a ČSSD šest.

Výsledky voleb do městského zastupitelstva - Zlín | Foto: Český rozhlas

Na 30procentní hranici všech hlasů těsně nedosáhli také lidovci ve Vsetíně. Přesto tu v čele s Jiřím Čunkem slaví vítězství. Získali 6 křesel z 21, tedy dvakrát více, než druzí sociální demokraté. Ty KDU-ČSL porazila o 15 procent, třetí skončilo hnutí ANO.

Oproti minulým komunálním volbám lidovci ve Vsetíně zaznamenali nárůst voličů o téměř 10 procent. Hodně jim k tomu pomohla ODS, která se zase o téměř 10 procent propadla. Do zastupitelstva se dostalo celkem 8 stran a hnutí.

Občanští demokraté ale nepropadli u voleb všude - v Uherském Hradišti volby dokonce vyhráli. Se ziskem 6 mandátů z 27 se umístili jako první před ČSSD a ANO.

V Kroměříži do voleb rázně promluvilo hnutí ANO, které získalo 7 mandátů z 27. Až za ním skončili občanští demokraté. Do zastupitelstva voliči v Kroměříži nechtěli stávajícího senátora za ČSSD Miloše Malého. Díky křížkování ho jako lídra přeskočili hned čtyři spolustraníci.

Nejmladším zvoleným zastupitelem ve Zlínském kraji je 18letý zaměstnanec Martin Kochaníček z Honětic na Kroměřížsku. Nejstarší je pak 80letá učitelka Sylva Knedlová z Fryštáku na Zlínsku.

Zajímavě dopadly volby v Kateřinicích na Vsetínsku, které jsou tuzemskou Vesnicí roku 2014. Mezi kandidáty se shodným počtem hlasů totiž rozhodoval o posledním členovi nového zastupitelstva los. Podobně se rozhodovalo i v Jestřabí na Zlínsku.

Volit přišla v kraji téměř polovina lidí

Komunální volby přilákaly ve Zlínském kraji 49 procent oprávněných voličů. Je to o více než tři procenta méně, než před čtyřmi lety.

Tradičně nejdisciplinovanější voliči jsou na Uherskohradišťsku. K urnám tam přišlo téměř 53 procent lidí.

Nejhorší účast, necelých 47 procent, hlásí Zlínsko. V samotném krajském městě přišlo volit zhruba 39 procent lidí, což je oproti minulým komunálním volbám propad o plných 8 procent.

Pavel Sedláček, Simona Bartošová, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme