Volby mohou rozhodnout o existenci Horního Jiřetína

Málokterá česká obec přitahuje takovou pozornost jako Horní Jiřetín na Mostecku. Více než dva tisíce lidí tady už roky bojují, aby se nemuseli stěhovat kvůli těžbě uhlí. Těžební jámy a uhlí jsou pořád tématem číslo jedna. V Jiřetíně vyzpovídá dnes odpoledne Martin Veselovský volební kandidáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá manifestace jednoho z občanů Horního Jiřetína na poštovní schránce. | Foto: Tomáš Adamec

I přesto, že Petr Nečas vzkázal do Horního Jiřetína, že limity prolomovat nechce, myšlenka těžby tady pořád žije.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Benešová natáčela reportáž mezi obyvateli Horního Jiřetína před volební debatou.mp3

„V žádném případě se odtud nehnu a nehne se ani celá moje rodina. Jsem tady celý život, mám tady tři děti, všechny tady bydlí, mám tady i vnoučata, tak jak by se vám odtud odcházelo?“ říká místní hospodský Josef Paulus.

Jeho žena už jednou o domov přišla při bourání historické části Mostu před desítkami let. Nechce znovu zažít pocit bezmoci.

Občané nejsou jednotní

Někteří jiřetínští obyvatelé jsou ale s návrhy těžařů smířeni. „Pouze pokud budeme součástí zastupitelstva, můžeme jednat za obec a můžeme se také něco dozvědět,“ říká Petr Leichner. V obci vede hnutí Dialog, které chce přesvědčit obyvatele, aby se nebáli s těžaři jednat.

Současné vedení radnice ale námluvy od těžařů odmítá. Místostarosta Vladimír Buřt ze Strany zelených chce naopak vyzvat spoluobčany, aby za obec bojovali.

„Nechce to vláda, parlament ani většina obyvatel Horního Jiřetína, takže pro těžaře zbývá komunální politika,“ tvrdí.

Podle všeho budou v Horním Jiřetíně volit nejen nové vedení radnice, ale i svoji existenci.

Lucie Maňourová, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme