Volby v Českém Těšíně a Ostravě-Vítkovicích jsou platné, rozhodl soud

Komunální volby v Českém Těšíně se opakovat nebudou. Rozhodl tak Krajský soud v Ostravě. Jejich průběh a možné kupčení s hlasy kritizovala Česká pirátská strana. Platné jsou také volby v Ostravě-Vítkovicích. Soud zamítl stížnost zástupců Romské demokratické strany na kupčení s hlasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedy správního senátu Jiřího Gottwalda neexistují v Českém Těšíně přesvědčivé důkazy o masivním kupčení s hlasy.

Dá se prý mluvit pouze o pokusech zmanipulování voleb, a to maximálně 150 hlasy. Podle soudu je to příliš málo na to, aby se v Českém Těšíně muselo hlasovat znovu.

Opakování voleb žádala Česká pirátská strana. Její právník Filip Hajný tvrdí, že svědci mají strach o uplácení voličů mluvit.

„Soud řekl, že k podplácení voličů asi docházelo, ale jenom trochu, takže to nevadí. Myslíme si, že kdyby svědci podplácení nebyli zastrašováni a šikanováni, tak by možná i soud shledal, že to nebylo jenom trochu,“ dodává Hajný.

Zaznamenali jsme svědectví ženy, která byla přímo u toho, když se měly peníze vyplácet, upozornil Lukáš Landa ze sdružení Oživení, které místní volby sledovalo.

„Bylo to prý pět set korun za hlas. Celkový budget na nakupování hlasů měl být 100 tisíc korun,“ doplnil Landa.

Hlasovat znovu se nebude ani v Ostravě-Vítkovicích

Stejnou argumentací soud zamítl opakování voleb v ostravském obvodu Vítkovice. I tady podle soudu nedocházelo k nakupování hlasů v takové míře, aby mohlo ovlivnit volby. Navíc prý svědkové nepředložili žádné přímé důkazy.

Romský předák a jeden ze stěžovatelů Josef Stojka řekl, že mluvil s asi sedmi lidmi, kteří mu potvrdili, že za hlas dostali 200 korun.

„Ve finále jsme nemohli všechny lidi vzít a každého zapsat. Je pro nás mrzuté a smutné, že v tomto státě si můžou lidé kupovat politické hlasy a poté vládnout čtyři roky,“ dodal k verdiktu Stojka.

Hlasy se údajně nakupovaly pro Politické Hnutí Vítkovice. Jeho zmocněnkyně ale u soudu věc odmítla komentovat.

Podle Petra Dlabala z ČSSD, který by se měl stát staronovým starostou Vítkovic, teď mohou konečně svolat ustavující zastupitelstvo. Sám při volbách nic podezřelého nezaznamenal.

„S paní tajemnicí jsme v pátek i sobotu objížděli jednotlivá okrsková místa a neshledali jsme žádné pochybení. Všechno se ke mně dostalo pouze z doslechu,“ doplnil Dlabal.

Andrea Čánová, Iva Havlíčková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme