Volby v Karlově Studánce platí. Hnutí bývalého agenta StB Zifčáka se stížností neuspělo

Výsledek voleb v Karlově Studánce platí, rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Soud se vyjadřoval k tomu, zda obec oprávněně vyškrtla ze seznamu voličů 26 lidí. V této souvislosti se zabýval hned dvěma žalobami – jednu podalo Hnutí sociálně slabých bývalého agenta StB Ludvíka Zifčáka, jednu sám za sebe Michal Perout. Peroutovi dal soud zapravdu, zároveň však konstatoval, že na výsledek voleb to nebude mít vliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2014. Volební místnost na radnici v Mšeně | Foto: Radek Duchoň

„Obecní úřad Karlova Studánka je povinen bezokladně zapsat Michala Perouta do stálého seznamu voličů,“ uvedl soudce Jiří Gottwald.

Podle něj se Peroutovi podařilo prokázat svůj vztah k obci, což se v případě lidí zmiňovaných Hnutím sociálně slabých nepodařilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spory ohledně voleb v Karlově Studánce se zajímala redaktorka Andrea Čánová

Perout podle svých slov žije v obci asi pět let. „Mám tam pozemky, podnikám tam, žiju tam,“ hájil se.

Několik let nezaměstnaný muž, který se vydává za kazatele, bydlí v hotelu Džbán v Karlově Studánce, který provozuje Ludvík Zifčák. Dovolit si to prý může, tvrdí, že mu pobyt v hotelu financuje jistý australský emigrant.

„Chci si dopřát jistý komfort. Nemusím se starat o praní, úklid. Mám tam jídlo,“ vysvětloval.

Rozhodnutím soudu si Perout zajistil právo volit v Karlově Studánce za čtyři roky. Starostka obce Radka Chudová s tím však nesouhlasí a zvažuje kvůli tomu podání ústavní stížnosti.

Karlova Studánka má přes dvě stovky obyvatel. Volby tam vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů, vedené starostkou Radkou Chudovou, které získalo téměř 90 procent hlasů a šest křesel v sedmičlenném zastupitelstvu. Konkurenční Hnutí sociálně slabých Ludvíka Zifčáka obsadilo jedno křeslo.

„My toho člověka prostě neznáme, víme, že se tam jenom sem tam přijde vykoupat do bazénu, a to je všechno,“ řekla Chudová.

S verdiktem o dalších sporných voličích i o platnosti voleb je naopak spokojená. „Jsme rádi, že nebudou o obecních věcech rozhodovat lidé, kteří s obcí nemají nic společného,“ dodala starostka.

Jinak to vidí Ludvík Zifčák. „Čekáme na vyjádření, jak bude vypadat usnesení, a podle toho budeme postupovat,“ poznamenal s tím, že se hnutí chystá podat stížnost. „K Ústavnímu soudu určitě půjdeme,“ dodal Zifčák.

Nynější spor o seznam voličů není v Karlově Studánce první. Před volbami v roce 2010 se do hotelu Džbán přihlásilo podezřele mnoho obyvatel k trvalému pobytu. Krajský soud v Ostravě pak rozhodl, že volby neplatí.

Andrea Čánová, ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme