Volby v Polné na Šumavě vyhrálo místní sdružení nezávislých kandidátů

Premiérové volby v Polné na Šumavě na Českokrumlovsku vyhrálo místní sdružení nezávislých kandidátů. V sedmičlenném zastupitelstvu obsadí šest křesel. Zbylý mandát pak připadne sdružení Přípravný výbor obce Polná. Voleb se zúčastnilo téměř 74 procent voličů. Polná na Šumavě se stala novou obcí 1. ledna po zmenšení vojenského újezdu v Boleticích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do zastupitelstva Města Libavá, obce, která vznikla 1. ledna 2016 v souvislosti se zmenšením vojenského újezdu Libavá. Samospráva se tu volí poprvé po více než sedmdesáti letech | Foto: Monika Pustovková

Sdružení nezávislých kandidátů získalo více než 80 procent hlasů. Zbytek voličů preferoval Přípravný výbor obce Polná. O hlasy veřejnosti usilovaly jen tyto dva subjekty. K urnám přišlo 108 ze 146 registrovaných voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zastupitelstvo Polné na Šumavě bude muset vyřešit desítky smluv a mimo jiné i to, kdo tam bude provozovat zkrachovalou samoobsluhu. U voleb natáčel Martin Pokorný

Vojenský újezd Boletice je od 1. ledna přibližně o čtvrtinu menší. Armáda opustila jeho jižní část, výcvikový prostor se rozkládá na 16559 hektarech místo původních 21953 hektarů. Újezd tak opustilo i 330 lidí, kteří žili v místních osadách vojenského újezdu.

K Polné na Šumavě patří místní část Květušín. Další lidé žijí v Boleticích, které přešly pod správu Kájova a Třebovice s Křišťanovem se stanou součástí obce Ktiš. Rozhodli o tom obyvatelé osad v referendu, které se konalo před čtyřmi lety.

Zastupitelé v Polné získali dvouletý mandát, který se od roku 2018 se změní na čtyřletý a volby se v Polné budou konat ve stejných termínech jako v jiných obcích v Česku.

Újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Ve své původní rozloze sahal od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy. O jeho zmenšení rozhodlo ministerstvo obrany před pěti lety.

Armáda na Polnou převedla například byty, v nichž obyvatelé žijí. Následně bude záležet na novém zastupitelstvu, zda je postupně lidem rozprodá, nebo si je ponechá a bude je pronajímat.

Tranzitní komunikace v Polné nepatří Jihočeskému kraji, jak tomu bývá v jiných obcích. Vozovku bude spravovat armáda a vojenské lesy.

Nově zřízené obce na Libavé povedou nezávislí kandidáti, účast ve volbách byla vysoká

Číst článek

Zájem o volby v nově vzniklých obcích v Hradišti na Karlovarsku byl velký

Číst článek

Nové obce na území bývalých vojenských újezdů | Foto: Český rozhlas

ČTK, Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme