Volební komisaři zařizují urny domů nebo řeší nesvítící žárovky. Čas si najdou i na kávu

Skoro tři sta lidí sedí v Děčíně ve volebních komisích. O druhé kolo prezidentských voleb je velký zájem a to komisařům přináší více práce. Čas na kávu si ale také najdou. Například mezi vlnami příchozích voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební komise | Foto: Marián Vojtek

Těsně před čtrnáctou hodinou, kdy tradičně volby začínají, už přede dveřmi volební místnosti v děčínské Kamenické ulici stálo na dvacet lidí a vyjmenovávali, jaké vlastnosti podle nich musí mít prezident.

Po otevření volební místnosti se stojí fronta. Přicházejí celé rodiny a dveře se ani nestíhají zavírat.

Za první půlhodinu napočítá zapisovatel Luděk Nesnídal osm procent voličů. Usměvavý důchodce pomáhá při volbách deset let. Využívá své zkušenosti z práce na radnici, kde býval tajemníkem. Před okamžikem mluvil s mužem, jehož žena nemůže k volbám sama přijít a objednával si u něj dovoz urny přímo domů.

„Setkávám se tady s celou řadou lidí. Teď zrovna přicházejí kamarádi, se kterými se velmi dobře znám. Je to zajímavé,“ říká Luděk Nesnídal a začne řešit i žárovky na chodbě:

„Tam byste měl zařídit, aby to světlo svítilo stále.“ Jeho hlavním úkolem je ale dohled nad dodržením všech zákonů: „Z legislativy toho tady vím nejvíc."

Po hodině se místnost na okamžik vylidňuje. Volební komisařka Stanislava Vinšová si může na chvíli vydechnout. Voleb už má za sebou také několik a lidé prý vždy chodí ve vlnách:

„Pátek odpoledne ano, potom v podvečer to už bývá volněji. Pak kolem osmé zas přijde hodně lidí a pak zase před desátou je trošku volněji."

Když lidé zrovna nechodí, kontroluje komise chyby.

„Kontrolujeme, abychom neudělali chybu, protože potom až to skončí v sobotu, abychom teprve pak hledali chybu, tak to bychom tu seděli třeba do deseti. Takže my si ověřujeme, jestli jsme to tady zaškrtli, jestli to souhlasí a to děláme průběžně, protože případná chyba se pak rychle najde,“ prozrazuje Vinšová.

Luděk Nesnídal i jeho kolegyně ale přiznávají, že si najdou krátký čas i na kávu: „My si tady povíme určité zážitky, určitě se nenudíme."

Pro mnohé je pomoc při volbách i zajímavým přivýdělkem, za přípravu a dva dny voleb dostanou komisaři 1300 korun.

Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme