Volební komise v devíti obcích jsou bez práce. Kvůli obecním volbám lidé čekají až na sobotu

V devíti obcích vedle krajských a senátních voleb lidé vybírají i obecní zastupitele. A to přináší jeden problém. Obecní volby se totiž netrefily do termínu a jsou jen v sobotu, takže členové volebních komisí dnes sedí před urnami téměř zbytečně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Členové volebních komisí se už dopředu obávali, že voliči přijdou najednou až zítra. A to se také potvrzuje.

Například v Újezdě u Černé Hory na Blanensku podle reportérky Českého rozhlasu přišli do 16. hodiny z 217 oprávněných voličů jen tři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z volebních místností, kde lidé volí i do obecních zastupitelstev, se do vysílání Radiožurnálu přihlásily reportérky Vlasta Gajdošíková a Andrea Strohmaierová

„Ale zase můžeme být rádi, že to takhle sloučili. Kdyby byly ty naše volby zvlášť, bylo by to složitější,“ říká předseda tamní volební komise Josef Mašek.

Oslovení obyvatelé obce opravdu plánují cestu k volební urně na sobotu, aby nemuseli chodit dvakrát.

Týká se to hlavně těch starších, kterým dělá chůze problémy, protože se hlasuje na zdejším obecním úřadě a cesta k němu vede do kopce.

Komunální volby se v Újezdě u Černé Hory konají kvůli tomu, že odstoupil jeden zastupitel a nejsou žádní náhradníci. Pětičlenné zastupitelstvo tak přestalo být usnášeníschopné.

V Česku začaly volby. Lidé vybírají nová vedení krajů a třetinu senátorů

Číst článek

Hlasování do obecních zastupitelstev způsobí také menší zdržení při sčítání hlasů v krajských volbách. Na celé jižní Moravě začne hned po 14. hodině, volební místnost v Újezdu se ale uzavře až ve 22 hodin.

„Vidím to, že budeme sčítat hlasy tak do půlnoci,“ podotkla Jarmila Stejskalová z volební komise.

Podobné je to i v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Zatím tam své hlasy odevzdalo pouze šest ze 150 voličů, volební účast přitom bývá v obci tradičně vysoká, kolem 70 procent. V Mladecku u Opavy dokonce nedorazil během odpoledne ani jeden volič.

Martin Knitl, Vlasta Gajdošíková, Andrea Strohmaierová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme