Volební účast je ve Středočeském kraji vysoká. Odvoleno mají i oba kandidáti na prezidenta

Druhým dnem dnes pokračuje druhé kolo historicky první přímé volby prezidenta České republiky. Václava Klause nahradí buď ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nebo bývalý premiér Miloš Zeman, kteří postoupili z prvního kola. I druhé kolo volby se, stejně jako to první, vyznačuje vyšší volební účastí. Hlasovat ve Středočeském kraji včera přišli mladí i starší lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Jevíněvsi na Mělnicku | Foto: Jana Huzilová

Někteří z nich si stěžovali, že to mají do volební místnosti daleko, jak například paní Ludmila z Kladna:

„Bydlím asi 300 metrů od volební místnosti, ale podle adresy, která spadá pod Staré Kročehlavy, chodím do asi zhruba dva kilometry vzdálené volební místnosti. Navíc je tam cesta parkem z kopce. Takže si ze mě kamarádi udělali legraci a koupili mi trekingové hole, protože jsem se jim posledně svěřila, že m to opravdu klouzalo. Tak abych na to druhé kolo došla.“

Přehrát

00:00 / 00:00

První den voleb ve Středočeském kraji sledoval Pavel Pavlas

Některé voliče neodradilo od cesty do volební místnosti ani zranění. Příkladem je Jiří Vrba z Jeviněvsi na Mělnicku.

„Špatně jsem šlápnul na schod a podvrknul jsem si kotník. Je to poprvé, co sami volíme prezidenta, tak jsem to přišel zkusit,“ říká Jiří Vrba.

Ve středních Čechách je 2055 volebních místností. Hlasuje se na radnicích, ve školách, ve věznicích ale i nemocnicích nebo ve sportovní hale mladoboleslavské automobilky. Tam přišel volit František Moucha. Postěžoval si při tom na předvolební kampaň:

„Nelíbí se mi podpásovky. Domníval sem se, že to proběhne slušněji. Pořád jsem z toho ale cítil negativní věci.“

Sledujeme ONLINE: Češi mají poslední možnost zvolit svého prezidenta. Hlasování skončí ve 14 hodin

Číst článek

Odvoleno už mají i oba prezidentští kandidáti. Miloš Zeman hlasoval v pražských Stodůlkách. Karel Schwarzenberg v Sýkořicích u Rakovníka, kde bydlí. Ve volební místnosti na něj čekalo zhruba 30 novinářů. S nimi i předseda volební komise Josef Helebrant.

„Proti prvnímu kolu přichází o něco více lidí, ale čekali jsme to. Počítali jsem i s takovou návštěvou novinářů.“

Plno bylo chvílemi i ve volebních místnostech o několik kilometrů dál, v Čisté u Rakovníka. Tam totiž už 14 let svážejí voliče k volbám speciálním autobusem.

„Dříve to byly samostatné obce pod takzvaným místním národním výborem. Sloučením s obcí Čistá se prodaly i budovy, které tam obce vlastnily, tudíž tam nejsou prostory, kde by se volby mohly konat. Ubylo i obyvatel. Jedná se celkem o sedm osad, voličů je tady celkem asi 160,“ uvádí nezávislá starostka Blanka Čibišová.

Volební místnosti se dnes uzavřou ve dvě hodiny odpoledne. Kdo se stane novým českým prezidentem se pravděpodobně dozvíme mezi patnáctou a šestnáctou hodinou.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme