Volební urna dorazila i za mushery na zasněženou pláň Orlických hor

Mráz, ledový vítr, stany na zasněžené planině u polské hranice Orlických hor a kolem smečky tažných psů. Tak vypadala volba prezidenta u Orlického Záhoří. Noc na dnešek tam strávili musheři /mašeři/, kteří jedou nejtěžší závod psích spřežení ve Střední Evropě a večer za nimi přišla i volební komise s přenosnou urnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šediváčkův long, extrémní závod psích spřežení | Zdroj: ČTK

„Tábor musherů stojí na zasněžené pláni. Teplota je kolem -10 stupňů. Volební komise si musela postavit stůl vedle stanů a odpočívajících psích smeček,“ popisuje nelehké podmínky reportér Jiří Fremuth.

Komise strávila venku zhruba půlhodinu. Za tu dobu prý hodně prokřehla.

„I musheři se těšili, až odvolí a půjdou do takového velkého stanu. Pak se totiž můžou jít ohřát a najíst. Hraje jim tam i kapela,“ přibližuje večer nadšenců psích spřežení Fremuth.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze závodu Šediváčkův long se ohlásil reportér Jiří Fremuth

Prezidenta v mrazu pod širým nebem volilo nakonec asi 30 lidí, musherů z toho byla třetina. Příležitost totiž využili i turisté, kteří se v Záhoří rekreují.

V celých Orlických horách pak stejně jako v jiných horských částech republiky turisté často vedou.

Přesně tak je tomu i ve dvou největších tamních střediscích Deštném a Říčkách. V Deštném je na volebním seznamu 467 lidí. Ubytovací kapacita je však dva tisíce lidí.

„Na horách jsou teď hodně dobré podmínky a na víkend přijelo hodně lidí. Takže je logické, že voliči s průkazy převažují,“ dodává Fremuth.

Jiří Fremuth, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme