Voliči z Uhřínova v Orlických horách se zlobí. Cesta k urně jim zabere i několik hodin

Zhruba 10 kilometrů to mají k volbám lidé z Uhřínova v Orlických horách. Osada s 90 voliči je místní částí Liberka a právě tam je příslušná volební místnost. Ti, kteří nemají auto, musí využít v pátek jediný autobusový spoj, který je doveze tam i zpět – najedou ale 72 kilometrů a volba prezidenta jim zabere 4 hodiny. Zřídit volební místnost přímo v Uhřínově není kvůli novému volebnímu zákonu možné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orlické hory - Pohled z Deštné | Foto: Agentura CzechTourism

„Vždycky volby probíhaly zde v místní části Liberka, v Uhřínově. Teď jsem se dozvěděl, že tady nebudou, takže se musíme nějakým způsobem dopravit do Liberka, kde je volební okrsek pro nás. Mám terénní auto, pokud to bude možné a počasí dovolí, tak se tam dopravíme autem,“ říká soukromý zemědělec Rudolf Poláček.

Stejně to vidí i jeho soused Bohumír Dragoun. „Určitě to je komplikace, protože dříve to bylo tak, že člověk vyšel z domu a došel si za pět minut do volební místnosti. Dneska se holt musíme vypakovat a vyjet, to už není tak jednoduché, hlavně jestli třeba napadne sníh nebo umrzne,“ vysvětluje Dragoun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební strasti obyvatel Uhřínova v Orlických horách zaznamenal Jiří Fremuth

„Ono ani dostat se odtud autobusem do Liberka nebude úplně snadné. V pátek by se to určitě dalo, za čtyři až pět hodin by člověk tam a zpátky dorazil, ale samozřejmě v sobotu vůbec ne, to veřejnými prostředky úplně nejde,“ upozorňuje Bohumír Dragoun.

O možnost volit přímo v Uhřínově přišli místní poprvé loni na podzim při krajských volbách. „Když jsem nastoupil a byly na podzim volby do Královéhradeckého kraje, tak jsem se bavil v Rychnově a říkám, že se zajede s urnou na Uhřínov a dá se lidem na vědomí, kdy jsou volby. Že tam třeba budeme v pátek od 16 do 18 hodin a v sobotu od 10 do 12. Na městském úřadě v Rychnově nad Kněžnou mi ale řekli – pane starosto, takhle nemůžete,“ říká starosta Liberka, pod který Uhřínov patří, Jiří Ungrád.

Prezidentské volby zkomplikovaly obecní referenda, ta se mohou konat jen v sobotu

Číst článek

Platný volební zákon obcím dává možnost změnit volební okrsky jen v přesně definovaných případech a nedostupnost volební místnosti mezi ně nepatří. Zákon tak lidem komplikuje život, jak přiznává Alena Židová z městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

„Zdá se mi to jako nešťastné řešení v zákonech, protože od roku 1995 téměř nemají obce možnost změnit počet volebních okrsků, které v té době stanovily jako stálé. Podmínky pro změnu jsou tak přísné, že téměř nepřipadají v úvahu,“ vysvětluje Židová.

Změnu k lepšímu má přinést nový volební zákon, který ministerstvo vnitra připravuje.

Jiří Fremuth, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme