Voliči z Uhřínova v Orlických horách se zlobí. Cesta k urně jim zabere i několik hodin

Zhruba 10 kilometrů to mají k volbám lidé z Uhřínova v Orlických horách. Osada s 90 voliči je místní částí Liberka a právě tam je příslušná volební místnost. Ti, kteří nemají auto, musí využít v pátek jediný autobusový spoj, který je doveze tam i zpět – najedou ale 72 kilometrů a volba prezidenta jim zabere 4 hodiny. Zřídit volební místnost přímo v Uhřínově není kvůli novému volebnímu zákonu možné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orlické hory - Pohled z Deštné | Foto: Agentura CzechTourism

„Vždycky volby probíhaly zde v místní části Liberka, v Uhřínově. Teď jsem se dozvěděl, že tady nebudou, takže se musíme nějakým způsobem dopravit do Liberka, kde je volební okrsek pro nás. Mám terénní auto, pokud to bude možné a počasí dovolí, tak se tam dopravíme autem,“ říká soukromý zemědělec Rudolf Poláček.

Stejně to vidí i jeho soused Bohumír Dragoun. „Určitě to je komplikace, protože dříve to bylo tak, že člověk vyšel z domu a došel si za pět minut do volební místnosti. Dneska se holt musíme vypakovat a vyjet, to už není tak jednoduché, hlavně jestli třeba napadne sníh nebo umrzne,“ vysvětluje Dragoun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební strasti obyvatel Uhřínova v Orlických horách zaznamenal Jiří Fremuth

„Ono ani dostat se odtud autobusem do Liberka nebude úplně snadné. V pátek by se to určitě dalo, za čtyři až pět hodin by člověk tam a zpátky dorazil, ale samozřejmě v sobotu vůbec ne, to veřejnými prostředky úplně nejde,“ upozorňuje Bohumír Dragoun.

O možnost volit přímo v Uhřínově přišli místní poprvé loni na podzim při krajských volbách. „Když jsem nastoupil a byly na podzim volby do Královéhradeckého kraje, tak jsem se bavil v Rychnově a říkám, že se zajede s urnou na Uhřínov a dá se lidem na vědomí, kdy jsou volby. Že tam třeba budeme v pátek od 16 do 18 hodin a v sobotu od 10 do 12. Na městském úřadě v Rychnově nad Kněžnou mi ale řekli – pane starosto, takhle nemůžete,“ říká starosta Liberka, pod který Uhřínov patří, Jiří Ungrád.

Prezidentské volby zkomplikovaly obecní referenda, ta se mohou konat jen v sobotu

Číst článek

Platný volební zákon obcím dává možnost změnit volební okrsky jen v přesně definovaných případech a nedostupnost volební místnosti mezi ně nepatří. Zákon tak lidem komplikuje život, jak přiznává Alena Židová z městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

„Zdá se mi to jako nešťastné řešení v zákonech, protože od roku 1995 téměř nemají obce možnost změnit počet volebních okrsků, které v té době stanovily jako stálé. Podmínky pro změnu jsou tak přísné, že téměř nepřipadají v úvahu,“ vysvětluje Židová.

Změnu k lepšímu má přinést nový volební zákon, který ministerstvo vnitra připravuje.

Jiří Fremuth, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme