Voskové srdce pro Václava Havla se z Uherského Ostrohu přesune do Litomyšle

Češi zapalují svíčky za Václava Havla. První porevoluční prezident zemřel přesně před dvěma lety. Právě tehdy vzniklo z vyhaslých svící obří voskové srdce, které se stalo jedním ze symbolů prezidentova odkazu. Nejprve putovalo republikou, dnes je v Uherském Ostrohu. Ani tam ale nezůstane natrvalo, v dubnu se přesune do zámku v Litomyšli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voskové srdce pro Václava Havla se přestěhuje z Uherského Ostrohu do Litomyšle | Foto: Pavel Sedláček

Spoluautor myšlenky i díla samotného Roman Švejda schází po několika schodech do sklepení zámku. Důstojně osvětlené dvoumetrové srdce vidělo za půl roku okolo osmi tisíc lidí.

„Když jsme tu věc začali dělat a když vznikla, tak jsme neměli představu tom, jak dlouho o ni bude zájem. To nás příjemně překvapilo, že stále trvá. Znamená to, že nějakým způsobem v lidech rezonuje odkaz Václava Havla a to srdce se do určité míry stalo symbolem,“ říká.

Při povídání s Romanem Švejdou jej fotí sympatická dáma. Se svým partnerem přijela až z Třebíče, která je od Uherského Ostrohu vzdálená asi140 kilometrů. Přijeli jsme jenom kvůli srdci a Václavu Havlovi, říká Miloš Jílek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přesunu voskového srdce informoval reportér Pavel Sedláček

„Je to nádhera samozřejmě, ten symbol, nebo ta vzpomínka na našeho prezidenta. Já si myslím, že taková osobnost v našich dějinách dlouho nebyla a dlouho zase nebude,“ tvrdí.

Voskové srdce zůstane v Uherském Ostrohu do dubna. Následně se přesune do zámku v Litomyšli, kde už by mělo zůstat natrvalo.

„Protože v dubnu to bude dvacet let od doby, kdy v Litomyšli Václav Havel zorganizoval schůzku evropských prezidentů, a oni si to dvacáté výročí chtějí připomenout. A otevření srdce by mohlo být impulsem toho připomenutí,“ vysvětluje Švejda.

Česko vzpomíná na Václava Havla. Svíčky hoří u jeho hrobu i na Václavském náměstí

Číst článek

Švejda v Uherském Ostrohu bydlí a zdejší obyvatelé tak trochu doufali, že by i proto mohlo voskové srdce pro Václava Havla zůstat natrvalo právě v tomto městě, říká smutně ostrožská lidovecká místostarostka Jiřina Galušková:

„My jsme v to absolutně věřili, že to tady zůstane, protože jsme to vnímali tak, že to je pan Švejda, jeden ze spoluautorů, náš spoluobčan, a doufali jsme v to.“

Srdce pro Václava Havla se tedy bude v dubnu stěhovat do Litomyšle. Převoz usnadní skutečnost, že monument je složený z voskových cihel, kdy každá má okolo dvaceti kilogramů.

Srdce pro Václava Havla v Brně | Foto: Zuzana Kopuletá

Pavel Sedláček, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme