Vozíčkáře provede Hradcem Králové bezbariérová online mapa

Hendikepovaným slouží v Hradci Králové bezbariérová mapa. Lidé ji najdou na stránkách magistrátu a třeba vozíčkáři si tam mohou naplánovat tu nejschůdnější trasu, která je dovede k cíli. Na mapě spolupracuje s magistrátem nevidomý nebo vozíčkář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezbariérový přístup (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Zdeněk Švarc přejíždí na vozíku přes ulici Karla IV. u kina Centrál. Kola jeho vozíku tady narážejí na problém, tedy na vysoké obrubníky a chybějící přechod.

„Jsme u zastávky, a jestliže bych se chtěl dostat na druhou stranu ke kinu Central, chybí tady další přechod. Naštěstí jsou zde prolomené chodníky, což by nemělo být, ale mně to pomůže, že můžu sjet do ulice,“ popisuje pan Švarc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vzniká bezbariérová mapa Hradce Králové, zjišťoval reportér Jiří Fremuth

Jeho poznámky se zanesou do mapy. Právě místo bez přechodu pak dostane červené označení.

„Jsou tam tři druhy barev - červená znamená nepřístupné, oranžová s dopomocí a zelená zcela bezbariérové,“ doplňuje pětapadesátiletý Zdeněk Švarc.

Na vozíku je od svých osmnácti. Právě průzkum ulic pro bezbariérovou mapu mu dává práci a pomáhá také dalším vozíčkářům. Ti si mohou naplánovat trasu tak, aby pro ně byla co nejsjízdnější.

„Jestliže chce vozíčkář do Hradce, měl by se nejdřív podívat na stránky města a tam v sekci mapy je i takzvaná bezbariérová mapa. On tam uvidí, jak jsem toto zhodnotil,“ vysvětluje Zdeněk Švarc.

Nejhorší místo? Velké náměstí, říká vozíčkář

Chodníky v Hradci Králové se podle něj za posledních 25 let pro vozíčkáře hodně zlepšily. Stále jsou ale místa, kam se nedostane.

„Pro mě největší problém je Velké náměstí. To se plánuje už dlouho, že ho budou předělávat, tak doufám, že to udělají tak, aby to bylo vhodné i pro vozíčkáře,“ poznamenává pan Švarc.

Bezbariérová mapa zatím zdaleka nepokrývá celý Hradec Králové. Zdeněk Švarc se chystá třeba na zmapování všech zastávek hromadné dopravy nebo škol ve městě.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme