Vozíčkáři se v Krkonoších dočkají nově upravených tras, některé problémy ale zůstanou

Správa Krkonošského národního parku chce zrekonstruovat desítky kilometrů horských cest. Ty by tak nově splňovaly přísná kritéria přístupnosti pro handicapované. Ochranáři momentálně čekají na schválení žádosti o dotaci sedmatřiceti milionů z Operačního programu Životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozcestník

Rozcestník | Foto: Standa Soukup

Krkonoše bez bariér. Tenhle projekt zpřístupňuje Krkonošský národní park nejen vozíčkářům, ale i seniorům, rodinám s kočárky a malými dětmi. Správa parku zatím v našich nejvyšších horách upravila deset tras, v průběhu letošního roku by mohlo přibýt dalších dvacet.

„Část projektů na rekonstrukce cest už máme schválené a máme řadu další projektů, které jsou připraveny, a chystáme se podat žádosti, abychom získali peníze na jejich rekonstrukci," říká Radek Drahný ze Správy KRNAP.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krkonošské trasy pro handicapované se zajímal Václav Plecháček

Správa parku tak za zhruba 60 milionů upraví více než 100 km cest.

„Ta částka 60 milionů by měla jít z fondů EU, je tam samozřejmě i spolufinancování a jde to tak částečně jak ze státního rozpočtu, tak i peněz národního parku."

Osm stovek kilometrů cest

Aktuálně je v Krkonošském národním parku označeno Klubem českých turistů asi 800 km cest. Nově by pro handicapované mohly být přístupné např. lesní cesty Struhadla, Lysečinská, na Pláň nebo přes Vidlici.

„Jsou to cesty prakticky od Harrachova až po Žacléř, tedy v každé části hor najdeme cesty, které budeme rekonstruovat, aby byly vhodné pro lidi s omezením."

Handicapovaní si ale stále budou muset cestu důkladně naplánovat. Třeba Radek Pokorný, který je upoután na invalidní vozík, upozorňuje, že i na upravené cestě se dostal do problémů:

Na svahu Údolí Bílého Labe | Foto: Standa Soukup

„V Peci, kde je převýšení asi 19 stupňů jsme se vydali nahoru, ujeli jsme asi 300 metrů a jedné paní v tom kopci vyply pojistky, protože ten vozík na to nebyl stavěný. No a na mém vozíku se zase přehřívaly motory, takže jsme to v půlce museli zabalit a vybrat jinou trasu."

A to není zdaleka vše. Dalším, a to téměř neřešitelným problémem, je totiž pro vozíčkáře dostupnost, nebo spíše nedostupnost sociálních zařízení.

„Také se nám taky stávalo, že když do mnoha chalup se s vozíkem vůbec nemůžeme dostat. A je tak problém si odskočit na záchod."

Lidé upoutaní na vozík by tak měli při svých výletech dodržovat ‚desatero rozumného vozíčkáře,‘ potřebné informace hledat například na webových stránkách krnap.cz a nebo krkonose.eu.

mkp, Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme