Vozy jihlavské MHD nabírají zpoždění kvůli neohleduplným řidičům

Řidiči městské hromadné dopravy v Jihlavě bojují s bezohledností řidičů osobních vozidel, kteří jim často nedávají šanci vrátit se ze zastávky zpět na silnici. Nejen, že tak vznikají na silnici nebezpečné situace, ale autobusy a trolejbusy také velmi často nabírají až několikaminutová zpoždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhradní autobusová doprava XC | Foto: Marián Vojtek

Denně musí řidiči jihlavské MHD na svých linkách vyjet z desítek zastávek, na kterých vysadí a naberou cestující, zpět do provozu. Na každé druhé je to ale podle nich problém.

„Když dám blinkr, koukám se do zrcátka, tak je vidět, že místo na brzdu šlápnou na plyn. Chtějí to stihnout i za cenu toho, že to vezmou do protisměru. Člověk tam musí jet drze, jinak by se tam nedostal,“ popisuje svůj denní chleba řidič Lubomír Stejskal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Olgy Štrejbarové o problémech, s kterými se potýkají řidiči autobusů a trolejbusů jihlavské MHD

Ředitel dopravního podniku Josef Vilím si není jistý, jestli jde o neinformovanost nebo bezohlednost některých řidičů. Podle vyhlášky totiž mají šoféři MHD přednost. Odjezdem ze zastávky zpět na silnici nesmí ohrozit, ale mohou omezit ostatní řidiče.

„Pokud vyjede ze zastávky a řidič musí přibrzdit, nebo trošku víc přibrzdit, tak to je omezení. A takto řidiči trolejbusu, autobusu jet mohou. Ostatní řidiči musí umožnit vyjetí trolejbusu a autobusu ze zastávky,“ říká Vilím.

Minuty, které ztratí řidiči hromadné dopravy čekáním s blikajícím levým blinkrem na zastávce, by měla dohnat novinka. Do roka a půl bude mít jihlavská MHD přednost na světelných křižovatkách. Umožní to systém za 16 milionů, díky kterému budou městem projíždět rychleji.

„Cestující, který cestuje veřejnou dopravou, by měl mít pocit, že je zvýhodněn. Aby se skutečně řidič za volantem zdravě naštval a řekl si: A příště jedu trolejbusem!“ dodává ředitel Vilím.

Olga Štrejbarová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme