Vracení školkovného rozhádalo některé rodiče, potíže způsobuje u střídavé péče

Vrácení školkovného v daních působí některým školkám problémy. Rozvedení rodiče, kteří se v péči o potomka střídají, se totiž často neumí na vyplacení peněz dohodnout. Pokud nerozhodne soud, není zcela jasné, kdo může slevu na daních za školku žádat. Pokud se tak rodiče nedomluví, který z nich slevu uplatní, peníze zpět nedostanou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě ve školce. Ilustrační foto

Dítě ve školce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Rodiče, jako je Jarka, teď vidí ekonomové ve školkách rádi. Mají totiž jasno v tom, jestli školkovné za loňský rok vrátí otci, nebo matce.

„Mám potvrzení od soudu, že ten, kdo platí školku, tak se mu vrací peníze,“ dodává maminka malého Péti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodiče mohou poprvé uplatnit slevu na dani za školkovné. Někteří se ale nedokážou dohodnout, kdo peníze dostane. Natáčela Olga Štrejbarová

Pro školky byla novinka z konce loňského roku nemilým překvapením.

„Do té doby jsme nesledovali, kdo tu platbu platí. Jestli tatínek, maminka, babička nebo dědeček. Najednou jsme měli vydat potvrzení na jméno. Přišlo mi nesprávné řešit situaci zpětně,“ říká ekonomka jihlavské školky v Demlově ulici Jana Vystrčilová.

Aby školka tahanicím předešla, vymyslela řešení. Při vydávání potvrzení pro daňové přiznání žádají podpis druhého rodiče, že se uplatnění slevy na daních vzdává.

Poplatník může uplatnit výdaje za umístění dítěte například ve státní, firemní nebo soukromé mateřské škole a také v lesní školce nebo soukromých jeslích. Zpět může dostat peníze až do výše minimální mzdy, za loňský rok tedy 8500 korun. Výdaje musí doložit potvrzením od daného zařízení. V přiznání byl pro slevu zaveden nový řádek 69a. Peníze stát nevrací za dětské koutky nebo kroužky.

„Přijde jeden rodič a za měsíc nebo za dva přijde ten druhý a řekne, že se nedohodli předem. Pro nás je to v podstatě preventivní opatření, abychom potom neměli problémy,“ vysvětluje Vystrčilová.

Pokud se rodiče nedohodnou a jeden z nich příslib nepodepíše, potvrzení školka nevydá. O peníze, které by si mohli rozdělit, tak přijdou oba. Často jde podle Vystrčilové o poměrně vysoké částky, nad kterými není dobré mávnout rukou.

„U nás je to třeba i s prázdninami až pět tisíc korun,“ upřesňuje ekonomka jihlavské školky.

Olga Štrejbarová, Anna Jadrná, Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme